Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 19 авг 2018, 19:54

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 02 мар 2008, 11:31 
Рядовой
Рядовой

А ось що роблять з нашими могилами на території сучасної Польщі.
Изображение
Изображение

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 02 мар 2008, 13:41 
Младший сержант
Младший сержант

spade писал(а):
А ось що роблять з нашими могилами на території сучасної Польщі.

Придурків вандалів, що воюють з могилами нажаль вистачає скрізь :(
Не підкажете друже spade, у якому місці Польщі знаходиться ця могила?

Последний раз редактировалось KRANZ 02 мар 2008, 13:50, всего редактировалось 1 раз.

Профиль Отправить email  

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 02 мар 2008, 13:45 
Младший лейтенант
Младший лейтенант

A tu groby polskich żołnierzy we Lwowie - Hołosko. Na ich mogilach jest ogródek działkowy ... :oops: Polegli tam to żołnierze 49 Huculskiego Pułku Piechoty i innych jednostek z 11 Karpackiej Dywizji Piechoty - nie tylko Polacy, również Ukraincy. Tez to nieco smutne ... smierc nalezy szanowac ... a tu na poleglych rosna buraki ...

Изображение
Изображение

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 03 мар 2008, 23:10 
Рядовой
Рядовой

KRANZ

Ця могила знаходиться в с.Фредрополь неподалік Перемишля на старому українському цвинаті. На цьому цвинтарі також повалені польськими вандалами хрести на простих українських могилах.
А наш товариш з Польщі надармо згадав про українськи бураки на могилах. Це наші мабуть у поляків навчилися, бо у них бураки на наших могилах це ще дуже добре вважається... :(

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 03 мар 2008, 23:14 
Рядовой
Рядовой

Шановний пане Bolas. Болеслав.
Прошу приїхати на Україну, викопати бураки і відновити військовий цвинтар так як цвинтар орлят.
Хто вам не дає цього зробити?

Я Вам теж закину фото де в Бірчі росли на могилах наших героїв бураки, але ваша влада не давала перезахоронити останки 6 років. Але все таки ми їх перезахоронили в Пикуличах біля Перемишля.

Невже наша влада Вам перешкоджає у відбудові цього цвинтаря?
Майже кожна українська могила на териториї сучасної Польщі понівечина, а у ваших костьолах понівечина наша символіка (тризуб).
Як це розуміти - наш герб (тризуб) зображений в кігтях вашого орла? То що, нам зобразити вашого орла без голови чи здохлого? Це мабуть буде вихід з положення :shock: ПОЯСНІТЬ!!!

Перестаньте валити могили наших героїв! Ви ж вже у Євросоюзі! Не пасує! Досить!!!

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 04 мар 2008, 15:43 
Младший лейтенант
Младший лейтенант

Szanowny kolego,

Na Ukrainie jestem przynajmniej 4-5 razy w roku, głównie turystycznie ale przy okazji podróży zwykle staram się pamiętać o polskich grobach i je szanować. Uważam sie za człowieka rozsądnego i tolerancyjnego, więc osobiście doskonale zdaje sobie sprawę z i szanuję historię naszych wspólnych dziejów i związanych z nich ziem. Nie mam nic przeciwko upamiętnianiu na terenach Polski ofiar wojen, walk - w tym rownież przeciwników i wrogów z którymi moi przodkowie walczyli na śmierć i życie. Ja żyje w czasach pokoju. Nie podoba mi się Twój ton rozmowy, więc pozwól, że coś Ci opowiem:

W mym rodzimym mieście Łodzi w centralnej Polsce sam wraz z kolegami od 3 lat opiekujemy się cmentarzami z 1 wojny światowej - z tzw. "operacji łódzkiej z 1914" (lodzinskaja operacja). W okresie od listopada do grudnia 1914 roku w rejonie mojego miasta poległo 200 000 żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej. Wśród Rosjan leżą również inne nacje ówczesnego Caratu. Nic mnie z nimi nie łączy - dla mnie to obcy ludzie. Nie mam tam ani przodków, ani wujków ani nic. Jeden okupant niemiecki, drugi carski rosyjski. Natomiast wydarzenie w którym polegli tyczy się mojej ziemi na której się urodziłem i dlatego jest mi bliskie - bo dotyczy historii mojego regionu.

Jakiś czas temu zawiązało się w Łodzi stowarzyszenie miłośników eksploracji i historii regionu. Razem staramy się dbać o cmentarze, pobojowiska i ogólną wiedzę wśród społeczeństwa o historii tych ziem - także tych związanych z jej kartami niemiecką i rosyjską. Dzięki prywatnej inicjatywie moich kolegów i mojej te rosyjskie i niemieckie cmentarze są obecnie odnawiane i zadbane - a od 1945 roku tylko niszczały, zarastały i leżały w zapomnieniu. Własnymi rękoma, za własne pieniądze i we własnym czasie sprzątamy zapomniane mogiły Rosjan i Niemców. Nikt nam za to nie płaci. To po prostu forma szacunku dla przeszłości. Coś co się wynosi z domu wraz z wychowaniem.

Żeby może rozjaśnić nieco - kilka zdjęć:

Cmentarz przed pracami:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

I po pracach - nowe ogrodzenie, uprzątnięty teren, oznaczony. Zadbane zarówno mogiły rosyjskie jak i niemieckie. Prace prowadzono bez ingerencji w stan nagrobków i mogił.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Na jesieni 2006 roku w okolicy cmentarza znaleziono przypadkiem okop, który w 1914 roku został trafiony pociskiem i zasypany ziemią wraz z rosyjskimi żołnierzami. Zrobiono profesjonalną ekshumację, a na uroczysty pogrzeb zaproszono przedstawicieli ambasady Rosji, prawosławnych duchownych i innych oficjeli.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

W Polsce ... tych trzech zapomnianych żołnierzy z Krasnojarska poległych tu w 1914 roku pochowano uroczyście z szacunkiem dla ich śmierci. I to my oto dbany a nie Rosjanie z Krasnojarska, ani Niemcy którzy też mają tu poległych.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

I tak właśnie to wygląda w mieście gdzie się urodziłem, mieszkam i mam możliwość działania. Pasjonaci historii dbają o pamięć. Mają inicjatywę, działają, pomagają - również wtedy gdy na cmentarzach nie leżą Polacy - a leżą żołnierze państw z którymi toczyliśmy wiele wojen w XX wieku - jak Rosjanie, Niemcy. I nikomu nie przeszkadza, że na grobach są napisy po rosyjsku czy niemiecku, że na jednych widać niemiecki żelazny krzyż, albo że nad pomnikiem wisi rosyjska flaga. Ludzie w moim mieście są na tyle dojrzali, że potrafią to uszanować. Podejrzewam, że gdyby pod Łodzią były groby ukraińskiej UPA sytuacja nic by się nie zmieniła.

Natomiast ty drogi kolego spade, na moją uwagę że w Lwowie na polskich mogiłach rosną buraki co piszesz ? Piszesz, żebym przyjechał sam i je sobie wykopał. Cudowna i jakże dojrzała propozycja. Pewnie przyjadę z dalekiej Polski, zadbam samemu o mogiły moich braci skoro nikt inny w stanie nie jest uszanować ich miejsca pochówku albo zwyczajnie mu to obojętne.

Przykre i smutne to tym bardziej, bo dotychczas hołdowałem zasadzie że warto dbać o czyjeś groby u siebie licząc na wzajemność innych obcych ludzi gdzieś tam. Myślałem, że dbając o groby niemieckie, rosyjskie i wszystkie inne w Łodzi zwiększam szanse na to, że ktoś kiedyś na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, czy w Niemczech nie przejdzie obojętnie obok zapomnianych, zniszczonych polskich grobów. Mam nadzieję, że ten tekst będzie przykładem skłaniającym do przemyślenia sprawy - bo musicie wiedzieć, że w Polsce jest masa ludzi dbających o takie rzeczy jak przykładowo ja i koledzy z łódzkiej grupy eksploracyjnej.

Jak już próbowałem Ci wytłumaczyć wcześniej w emailu, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie większość obywateli to ludzie cywilizowani. Niestety w obu krajach znajdują się wandale i idioci i nie da się na to nic poradzić. Także niestety ubolewam nad tym, że ktoś porysował mogiłę UPA koło Przemyśla. Niestety do Przemyśla ode mnie jest tylko 100 km bliżej niż do Lwowa ... baardzo daleko. Szkoda, że nie potrafisz tego zrozumieć i próbujesz tu rysować jakiś nieprawdziwy obraz.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 04 мар 2008, 17:26 
Младший лейтенант
Младший лейтенант

Попробую внести примирительный момент в разворачивающийся спор. Вот такое надгробие встретил на Зверинецком кладбище в Киеве:

Изображение

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 08 мар 2008, 21:54 
Рядовой
Рядовой

Я з ніким сваритись не збираюся.
Просто якщо це справа рук виключно вандалів, то виходить, що у Польщі вандалів дуже багато в кожному населеному пункті.
Не потрібно вішати ці злочинні дії на одних вандалів, адже цей вандалізм підтримує мовчки частина адміністрації і не зовсім мовчки польське духівництво. Для чого тоді зневажати українську символіку в польких костелах та на могилах (надгробках) польских панів?

Такі надгробки бачив на цвинтарі в Балигороді, Тісна, Лісько.

Скажіть, якщо комусь відомо, де в нас на Україні є щось подібне.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 08 мар 2008, 22:11 
Полковник
Полковник

spade писал(а):
Для чого тоді зневажати українську символіку в польких костелах та на могилах (надгробках) польских панів?

Не хочу ничего плохого сказать о Польше и пусть не обижаются на меня польские коллеги, но все это ИМХО последствия того, что Польша когда-то была великой державой - Речь Посполита.
Была, но никогда ей уже не станет - в нынешнем глобализованном мире у Польши нет ничего, чтобы вновь стать великой державой. Именно осознание это очень задевает и злит некоторых поляков и формирует нынешний менталитет страны в целом: искоренять все инородное, тем более то, что прямо или косвенно относится к распаду Речи Посполитой. Украина в данном плане очень сильный раздражитель, т.к. суверенная страна, а не часть Речи Посполитой, как когда-то. И хотя в Европе польские чиновники всячески клянуться в любви к Украине и в ее поддержке, но только эта любовь "как у кота к сметане на хозяйском столе": и сожрать хочется, и получить за это страшно! :)

Не стоит иметь дело с людьми, у которых слишком гибкая совесть.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 08 мар 2008, 22:18 
Полковник
Полковник

А звідки взагалі могла з’явитись українська символіка в католицьких костьолах?
Можливо, мова йде про колишні церкви, які тепер в Польщі стали костьолами? В нас теж безліч прикладів жахливого спотворення зовнішнього вигляду костьолів (в тому числі і тих, що представляли значну історичну і архітектурну цінність) після теперішньої перебудови їх на церкви шляхом добудови потворних бань.
Найближчий приклад - костьол у Свіржі.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 08 мар 2008, 22:55 
Рядовой
Рядовой

Ні! Ніякі перебудови самих споруд я немаю на увазі.
Наші, українські церкви там давно зруйнували.

Я говорю про спаплюжену українську символіку в польських костьолах та на польських надгробних пам'ятниках.
Наприклад у Перемишлі в одному костьолі є встановлена символічна плита жертвам від ОУН-УПА і на ній зображено нашого тризуба догори ногами. Десь маю це фото, як знайду то викину на форум, тоді і зрозумієте різницю між польським вандалізмом і польскими загальними настроями по відношенню до сучасної України.
На надгробних плитах на польських цвинтарях так само є зображення тризуба в кіхтях польського орла (нажаль не було при мні фотоапарата) таких могил бачив три.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 25 июн 2008, 16:36 
Рядовой
Рядовой

Valdman писал(а):
Попробую внести примирительный момент в разворачивающийся спор. Вот такое надгробие встретил на Зверинецком кладбище в Киеве:

Изображение

А есть еще на Зверинецком кладбище могилы того периода времени?

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 25 июн 2008, 16:46 
Младший лейтенант
Младший лейтенант

Таких, чтобы бросились в глаза - не припомню, хотя полагаю, что есть. Возможно я там буду, тогда посмотрю внимательнее. Помню, что некоторые дореволюционные захоронения, главным образом мещан, сохранились на Щекавицком кладбище.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 25 июн 2008, 17:55 
Рядовой
Рядовой

Спасибо! Меня интересуют могилы военных - русских, погибших или умерших в период до 1920 г. Есть фото некоторых надгробий на Люблинском православном кладбище. Если интересует, то могу кое-что поставить.

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 26 июн 2008, 7:08 
Младший лейтенант
Младший лейтенант

Ну, почему ж нет. Если есть что интересное - всегда полезно посмотреть. Только эта ветка, наверное, не самое подходящее место :)

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 26 июн 2008, 19:29 
Рядовой
Рядовой

Согласен! Думаю, что нужно создать новую...!

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 28 июн 2008, 20:41 
Старший сержант
Старший сержант

Интересная и полезная для размышлений статья. Проблемы Беларуси близки и актуальны на Украине
http://www.charter97.org/ru/news/2008/6/4/7139/

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 20 авг 2008, 6:36 
Рядовой
Рядовой

А вот еще примеры вандализма:

с. Язловець Бучацкий р-н Тернопольской обл.

Изображение

с. Держів, Микол. , Льв. обл.

Изображение

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 27 авг 2008, 19:48 
Младший сержант
Младший сержант

Киев--мать городов Русских!!!
Изображение
Изображение
Изображение
...ну а про такое Киевское кладбище как Замковая гора, и говорить не приходиться...

Заголовок сообщения: Re: Вандализм на кладбищах
СообщениеДобавлено: 20 дек 2009, 10:31 
Полковник
Полковник

В Грузии взорван "Мемориал Славы".

http://podrobnosti.ua/accidents/2009/12/19/652763.html

Во время взрыва погибли 2 человека!!!!!

Часовой пояс: UTC + 2 часа