Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 22 июл 2019, 4:12

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 3 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Правова база щодо воєнних поховань в Україні
СообщениеДобавлено: 26 май 2009, 18:02 
Не в сети
Старший сержант
Старший сержант

Зарегистрирован: 26 июн 2008, 13:52
Сообщения: 133
Откуда: тернополь
ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК
здійснення на території України пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, і впорядкування місць їх поховання
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблений на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2000 року N 1867 ( 1867-2000-п ) "Про затвердження Комплексної програми пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій" (далі - Комплексна програма) та доручення Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року N 8521/5/1-06.
1.2. Порядок установлює єдині правила здійснення на території України пошуку, ексгумації та перепоховання останків осіб, у тому числі іноземців, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій (далі - полеглі особи), і впорядкування місць їх поховання.
1.3. Цей Порядок є обов'язковим для органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, які беруть участь у заходах з пошуку, ексгумації та перепоховання останків полеглих осіб, а також упорядкування місць їх поховання.
1.4. Поняття, що використовуються у цьому Порядку, мають таке значення:
польові пошукові дослідження - комплекс технологічних заходів, у тому числі проведення земляних (підводних) робіт стосовно встановлення орієнтовної кількості останків полеглих осіб у межах відповідної земельної ділянки;
спеціальні пошукові дослідження - комплекс технологічних заходів, що передбачає проведення земляних (підводних) робіт стосовно встановлення орієнтовної кількості останків жертв політичних репресій або полеглих іноземців, відомості щодо яких мають грифи обмеженого доступу, у межах відповідної земельної ділянки;
ексгумація останків полеглих осіб - комплекс технологічних заходів щодо вилучення з необлікованих поховань останків полеглих осіб з метою їх ідентифікації та подальшого перепоховання відповідно до чинних ритуальних (релігійних) обрядів;
ідентифікація останків полеглих осіб - комплекс експертних (лабораторних) дослідницьких заходів щодо визначення імен та інших особистих ознак полеглих осіб;
упорядкування місць поховання останків полеглих осіб - комплекс проектно-вишукувальних та будівельно-опоряджувальних робіт на земельних ділянках, відведених для здійснення перепоховань останків полеглих осіб.
2. Пошук незахоронених останків та необлікованих поховань полеглих осіб
2.1. Польові пошукові дослідження виконуються підприємствами, установами і організаціями, які згідно із своїми статутами мають право проводити таку діяльність, на підставі дозволів, порядок та підстави видачі яких визначаються відповідно до законодавства.
2.2. Спеціальні пошукові дослідження виконуються спеціалізованими державними підприємствами, які здійснюють таку діяльність згідно зі статутом, на підставі дозволів, порядок видачі яких визначається відповідно до законодавства.
2.3. Польові пошукові та спеціальні пошукові дослідження виконуються за результатами історично-архівних досліджень щодо поховань жертв війни та політичних репресій з урахуванням опитування свідків подій минулого.
2.4. Після завершення польових пошукових та спеціальних пошукових досліджень їх виконавці впродовж місяця подають до відповідної регіональної комісії, яка діє відповідно до Типового положення про регіональну комісію у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, затвердженого наказом Держбуду України від 26 квітня 2001 року N 108 ( z0408-01 ), зареєстрованого в Мін'юсті України 8 травня 2001 року за N 408/5599 (далі - регіональні комісії), акти про встановлення місця поховання осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій (далі - Акт про встановлення місця поховання) (додаток 1).
2.5. Акт про встановлення місця поховання складається особою, уповноваженою підприємством чи установою, що є виконавцем польових пошукових або спеціальних пошукових досліджень згідно з вимогами цього Порядку, за участю осіб, уповноважених відповідним органом виконавчої влади, або (за згодою) відповідним органом місцевого самоврядування.
Акт про встановлення місця поховання підписується особою, відповідальною за здійснення польових пошукових або спеціальних пошукових досліджень, особами, уповноваженими відповідним органом виконавчої влади, або за згодою відповідним органом місцевого самоврядування, та затверджується секретарем регіональної комісії.
2.6. Наявність Акта про встановлення місця поховання є підставою для взяття місця поховання на облік згідно з Порядком організації робіт з пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2000 N 1867 ( 1867-2000-п ) (зі змінами), (далі - Порядок організації робіт).
2.7. Польові пошукові та спеціальні пошукові дослідження повинні виконуватися з дотриманням таких вимог:
2.7.1. Перед проведенням польових пошукових та спеціальних польових досліджень, а також ексгумацій останків полеглих осіб необхідна обов'язкова перевірка місць проведення робіт на наявність вибухонебезпечних предметів (далі - ВНП). Перевірка місць проведення робіт на наявність ВНП здійснюється спеціалістами-вибухотехніками.
2.7.2. У разі виявлення ВНП слід позначити місцезнаходження ВНП прапорцями і повідомити спеціалісту-вибухотехніку, який супроводжує експедицію. Роботи припиняються до вилучення ВНП. За відсутності в складі експедиції спеціаліста-вибухотехніка після припинення робіт слід повідомити в найближчий військкомат про місцезнаходження ВНП, загородити місце його виявлення і до вилучення ВНП роботи в цьому місці не продовжувати.
2.7.3. Категорично забороняється приносити та зберігати ВНП на території, де проводяться пошукові роботи.
2.7.4. Категорично забороняється розряджати і кидати ВНП, бити по них.
2.7.5. При виявленні ВНП або схожих на них предметів викликаються спеціалісти-вибухотехніки. Мінімальна безпечна відстань, на яку віддаляються люди, становить 200 м.
2.7.6. Забороняється стягувати і розбирати руками дротяні загородження, чіпати дріт та шпагат, знайдені на землі, у траві чи кущах, оскільки поряд з ними можуть бути встановлені міни-сюрпризи вповільненої дії.
2.7.7. Місця для розведення вогнищ повинні бути перевірені спеціалістами-вибухотехніками на відсутність ВНП. Забороняється розведення вогнищ ближче ніж за 50 м від виявлених ВНП.
2.7.8. Рух гусеничної та колісної техніки в місцях проведення робіт дозволяється тільки проходами, попередньо обстеженими спеціалістами-вибухотехніками і позначеними спеціальними знаками. Відхилення техніки від визначених маршрутів забороняється.
2.7.9. Під час роботи на глибині понад 2,5 м для запобігання обвалу ґрунту необхідно укріплювати стінки розкопів дерев'яними щитами та розпірками.
2.7.10. Пункт зберігання пально-мастильних матеріалів у польових умовах повинен бути винесений за межі житлової зони табору експедиції не менше ніж на 50 м, обкопаний ровом і віддалений від відкритого вогню.
2.7.11. Для профілактики кишкових та інших захворювань категорично забороняється вживання сирої води з відкритих джерел.
2.7.12. Виконавці польових пошукових та спеціальних пошукових досліджень, а також ексгумації останків полеглих осіб повинні дотримуватися правил особистої гігієни. Усі роботи виконуються в спецодязі та спецвзутті. Під час роботи з останками використовуються гумові рукавички.
2.7.13. Виконавці польових пошукових та спеціальних пошукових досліджень, а також ексгумації останків полеглих осіб щодня перед початком роботи проходять інструктаж, про що розписуються в журналі з техніки безпеки.
2.7.14. Особи, які не пройшли інструктажу з техніки безпеки, до робіт не допускаються.
2.7.15. Особи, які не виконують вимог пп. 2.7.1 - 2.7.14 Порядку, від робіт відсторонюються.
3. Ексгумація та перепоховання останків полеглих осіб
3.1. Обов'язковою підставою для ексгумації та перепоховання останків полеглих осіб має бути Акт про встановлення місця поховання та письмове клопотання до Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій при Кабінеті Міністрів України (далі - Державна комісія) з обґрунтуванням потреби та зазначенням місця майбутнього перепоховання, а також інформації щодо джерел фінансування заходів з ексгумації та перепоховання останків полеглих осіб.
3.2. Право на ексгумацію та перепоховання останків полеглих осіб дає дозвіл, порядок та підстави видачі якого визначаються відповідно до законодавства. Ексгумація та перепоховання останків полеглих осіб здійснюються згідно з програмами Державної комісії. Якщо в похованні знаходяться останки полеглих громадян кількох іноземних держав, дозвіл на здійснення ексгумації та перепоховання останків полеглих іноземців набуває чинності тільки після погодження з відповідними державами.
3.3. Заходи з ексгумації та перепоховання останків полеглих осіб виконують спеціалізовані підприємства України, які здійснюють таку діяльність згідно зі статутом. Весь комплекс заходів, пов'язаних з ексгумацією та перепохованням останків полеглих осіб, ураховуючи їх збереження (депонування) та транспортування, має виконуватися одним (тим самим) спеціалізованим підприємством України.
3.4. Ексгумацію та перепоховання останків полеглих осіб слід виконувати, як правило, у холодний період року, з дотриманням вимог техніки безпеки, зазначених у пункті 2.7. Порядку, а також з дотриманням санітарних вимог, визначених місцевими комунальними та санітарно-епідеміологічними службами. Могильні ями повинні розкриватися горизонтальними пластами відповідної товщини (товщина кожного пласта залежить від глибини залягання останків полеглих осіб). При зніманні кожного пласта ґрунтів необхідно прощупати його щупом і обстежити металошукачем. Якщо поховання глибоке, а ґрунт м'який, задля уникнення осипання стінок необхідно розширювати його площу або укріпляти стінки. Розчистку розкопу бажано здійснювати від голови до ніг, горизонтально зрізаючи землю совком. Окремі кістки не можна вилучати зі скелету до повної його зачистки. Вилучення останків полеглих осіб з поховань здійснюється від ніг до голови, завдяки чому створюється вільний простір для роботи. Якщо поховання здійснене в кілька пластів, ексгумація здійснюється пласт за пластом, починаючи з верхнього. Після вилучення всіх останків полеглих осіб необхідно зачистити дно ями до материкової породи, оскільки можливе подвійне поховання.
3.5. Проведення ідентифікації останків полеглих осіб забезпечується Державною комісією на підставі обстеження знайдених під час польових пошукових та спеціальних експедиційних досліджень, а також ексгумацій солдатських медальйонів, документів, нагород та інших особистих речей полеглих осіб. Для зберігання знайдених предметів потрібні коробки різних розмірів, вата, обгортка. Виявлений медальйон необхідно герметично запакувати в поліетиленовий пакет, бажано разом із ґрунтом, і надалі оберігати від механічного та іншого впливу до проведення експертизи. Розкривати медальйон належить у лабораторних умовах, пергаментний вкладиш необхідно акуратно розгорнути і просушити, уникаючи прямих сонячних променів.
3.6. Для тимчасового зберігання (депонування) ексгумованих останків полеглих осіб необхідно мати пакувальний папір, поліетиленові пакети та труни, у які повинні вкладатися ексгумовані останки. Кожній труні присвоюється окремий номер. Труни виготовляються у відповідності до чинних стандартів. Ексгумовані останки полеглих осіб слід зберігати в сухих та вентильованих приміщеннях.
3.7. Після завершення ексгумації має бути проведена належна рекультивація відповідної земельної ділянки.
3.8. Після завершення ексгумації її виконавець упродовж місяця подає до Державної комісії акти про ексгумацію останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій (далі - Акт про ексгумацію останків полеглих осіб) (додаток 2).
3.9. Акт про ексгумацію останків полеглих осіб складається особою, уповноваженою спеціалізованим підприємством, що є виконавцем ексгумації згідно з вимогами цього Порядку, за участю осіб, уповноважених відповідним органом виконавчої влади або за згодою органу місцевого самоврядування. Акт про ексгумацію останків полеглих осіб підписується особою, відповідальною за виконання ексгумації, уповноваженими представниками органу виконавчої влади або за згодою органу місцевого самоврядування та затверджується відповідальним секретарем Державної комісії.
3.10. Перепоховання ексгумованих останків полеглих осіб може проводитися на території існуючих або новостворених в Україні поховань, що знаходяться на обліку згідно з вимогами Порядку організації робіт ( 1867-2000-п ).
3.11. Після завершення перепоховання ексгумованих останків полеглих осіб його виконавці впродовж місяця подають до Державної комісії протоколи про перепоховання останків осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій (далі - Протокол перепоховання останків полеглих осіб) (додаток 3).
3.12. Протокол перепоховання останків полеглих осіб складається особою, уповноваженою підприємством, що є виконавцем перепоховання згідно з вимогами цього Порядку, за участю осіб, уповноважених відповідним органом виконавчої влади або за згодою органу місцевого самоврядування. Протокол перепоховання останків полеглих осіб підписується особою, відповідальною за здійснення перепоховання, уповноваженим представником органу виконавчої влади або за згодою органу місцевого самоврядування та затверджується відповідальним секретарем Державної комісії. Перепоховання незахоронених останків полеглих осіб, знайдених випадково, здійснюється згідно з цим Порядком.
3.13. Перепоховання ексгумованих останків полеглих іноземців за кордоном України може здійснюватися за клопотанням іноземної установи, яка має на це повноваження згідно з відповідною міжнародною угодою України. Перевезення контейнерів з ексгумованими останками полеглих іноземців через митний кордон України може здійснюватися за наявності Акта про ексгумацію останків полеглих осіб та довідки про те, що в контейнері немає вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено. Довідка про те, що в контейнері немає вкладень, переміщення яких через державний кордон України заборонено, складається відповідно до вимог статті 22 Закону України "Про поховання та похоронну справу" ( 1102-15 ).
4. Упорядкування місць поховання останків полеглих осіб
4.1. Роботи щодо впорядкування відповідних місць поховання останків полеглих осіб здійснюється підприємствами, установами та організаціями, які проводили ексгумацію та перепоховання останків полеглих осіб, а також іншими підприємствами, установами і організаціями на договірних засадах.
4.2. Дозволи на виконання робіт з упорядкування місць поховання останків полеглих осіб надаються згідно з законодавством.

Заступник начальника Управління благоустрою та комунального обслуговування Ігнатенко О.П.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Правова база щодо воєнних поховань в Україні
СообщениеДобавлено: 08 янв 2010, 16:01 
Не в сети
Призывник

Зарегистрирован: 08 янв 2010, 15:52
Сообщения: 2
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА
ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З

N 108 від 26.04.2001 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
8 травня 2001 р.
за N 408/5599

Про затвердження Типового положення про регіональну
комісію у справах увічнення пам'яті жертв війни та
політичних репресій

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 2
березня 2001 року до N 2819/2, з метою виконання постанови
Кабінету Міністрів України від 20.12.2000 N 1867 ( 1867-2000-п )
"Про затвердження Комплексної програми пошуку і впорядкування
поховань жертв війни та політичних репресій" Н А К А З У Ю:
1. Затвердити Типове положення про регіональну комісію у
справах увічнення пам'яті жертв війни та політичних репресій, що
додається.
2. Начальнику відділу кадрів, спецроботи та юридичного
забезпечення Купчуку В.Є. подати цей наказ на державну реєстрацію
до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Голова Комітету В.М.Гусаков
Затверджено
Наказ Державного комітету
будівництва, архітектури та
житлової політики України
26.04.01 N 108
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
8 травня 2001 р.
за N 408/5599
Типове положення
про регіональну комісію у справах увічнення
пам'яті жертв війни та політичних репресій

1. Регіональна комісія у справах увічнення пам'яті жертв
війни та політичних репресій (далі - Комісія) утворюється Радою
міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та
Севастопольською міськими державними адміністраціями для
координації роботи місцевих органів виконавчої влади та органів
місцевого самоврядування на відповідній території України,
спрямованої на увічнення пам'яті полеглих унаслідок воєн,
депортацій та політичних репресій.
Усі члени Комісії працюють на громадських засадах.
2. Комісія у своїй діяльності керується чинним законодавством
України, актами Президента України та Кабінету Міністрів, а також
рішеннями Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення
пам'яті жертв війни та політичних репресій (далі - Державна
комісія), спрямованими на вирішення питань увічнення пам'яті
полеглих унаслідок воєн, депортацій та політичних репресій,
Комплексною програмою пошуку і впорядкування поховань жертв війни
та політичних репресій, затвердженою постановою Кабінету Міністрів
України від 20 грудня 2000 р. N 1867 ( 1867-2000-п ) (далі -
Комплексна програма), а також цим Положенням. З урахуванням
регіональної специфіки, Положенням про Комісію можуть бути
встановлені додаткові особливості її діяльності.
3. Комісія:
3.1. Здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших
нормативно-правових актів і міжнародних договорів України з боку
місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого
самоврядування, громадських організацій, підприємств та громадян
під час виконання заходів, спрямованих на увічнення пам'яті
полеглих унаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, у тому
числі заходів Комплексної програми ( 1867-2000-п ).
3.2. Розглядає, узагальнює та передає до Ради міністрів
Автономної Республіки Крим, обласної, Київської чи
Севастопольської міської державної адміністрації звернення та
пропозиції місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого
самоврядування, громадських організацій, підприємств та громадян
України щодо увічнення пам'яті полеглих унаслідок воєн, депортацій
та політичних репресій.
3.3. Організовує на території області (міста) роботу,
пов'язану з виконанням рішень Державної комісії, спрямованих на
виконання Комплексної програми ( 1867-2000-п ) та міжнародних
договорів України з питань увічнення пам'яті полеглих унаслідок
воєн, депортацій та політичних репресій.
3.4. Подає до Державної комісії узагальнені пропозиції щодо
напрямів та обсягів використання цільових видатків Державного
бюджету України в регіоні в порядку, установленому Комплексною
програмою ( 1867-2000-п ).
3.5. Інформує населення через засоби масової інформації про
здійснення у відповідному регіоні заходів з увічнення пам'яті
полеглих унаслідок воєн, депортацій та політичних репресій.
4. Комісія має право:
4.1. Заслуховувати на своїх засіданнях інформацію керівників
місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого
самоврядування, громадських організацій та підприємств про стан
роботи на відповідній території щодо увічнення пам'яті полеглих
унаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, у тому числі
виконання заходів Комплексної програми ( 1867-2000-п ).
4.2. Отримувати від місцевих органів виконавчої влади,
органів місцевого самоврядування, громадських організацій,
підприємств та громадян України документи та інші матеріали,
необхідні для виконання покладених на Комісію завдань.
4.3. Залучати в установленому порядку спеціалістів місцевих
органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на
відповідній території до участі у вирішенні питань увічнення
пам'яті полеглих унаслідок воєн, депортацій та політичних
репресій, у тому числі до участі в заходах Комплексної програми
( 1867-2000-п ).
5. Комісію очолює голова - заступник голови Ради міністрів
Автономної Республіки Крим, обласної, Київської чи
Севастопольської міської державної адміністрації за посадою.
Заступниками голови Комісії можуть бути керівники управлінь
обласної (міської) державної адміністрації з питань оборонної та
мобілізаційної роботи, архітектури та містобудування, а також
комунального господарства. Голова комісії та його заступник
затверджуються головою відповідної адміністрації.
До складу Комісії можуть входити керівники (їх заступники)
місцевих управлінь МВС, СБУ, економіки, фінансів та культури;
військового комісаріату; організації Національного товариства
Червоного Хреста; редколегій Книги Пам'яті України та серії книг
"Реабілітовані історією", а також інші посадови особи за
ініціативою голови Комісії.
Персональний склад Комісії затверджується Головою Ради
міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської чи
Севастопольської міської державної адміністрації.
6. Комісія приймає рішення на своїх засіданнях, які
скликаються головою Комісії не рідше ніж один раз на півріччя.
Засідання Комісії вважається правочинним, якщо в ньому бере
участь не менше ніж половина її складу.
Рішення Комісії вважаються прийнятими, якщо за них
проголосувала більшість членів Комісії, присутніх на засіданні.
Протокол засідання Комісії підписується головою Комісії або
його заступником, який веде засідання, та секретарем Комісії.
7. У разі відсутності голови Комісії його функції здійснює
заступник голови Комісії або секретар Комісії.
8. Секретар Комісії затверджується на цю посаду Головою Ради
міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської чи
Севастопольської міської державної адміністрації за погодженням з
головою Державної комісії.
9. Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є
підставою для прийняття відповідних рішень Радою міністрів
Автономної Республіки Крим, обласною, Київською чи
Севастопольською міською державною адміністрацією.

Начальник відділу кадрів, спецроботи
та юридичного забезпечення В.Є.Купчук


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Правова база щодо воєнних поховань в Україні
СообщениеДобавлено: 10 янв 2010, 16:35 
Не в сети
Старший сержант
Старший сержант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 28 июн 2009, 10:28
Сообщения: 112
Откуда: Червоноград
vahmistr писал(а):
... Перепоховання незахоронених останків полеглих осіб, знайдених випадково, здійснюється згідно з цим Порядком....


Как-то не очень понятно...
Если случайно обнаружены останки, собрать и перезахоронить их имеет право только специализированная организация?
И для этого необходимо заключить с ней договор а до того пройти определенную процедуру с подачей заявлений в Комиссию и определения источника финансирования всех работ, включая саперов?
Хочу ошибиться, но мне кажется что при такой постановке вопроса случайно найденные останки так и будут лежать под открытым небом...Изображение.
Впрочем, может быть я не правильно понял документ?


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 3 ] 

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters