Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 21 май 2019, 10:52

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Античне місто Тірітака
СообщениеДобавлено: 27 ноя 2009, 20:58 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
Тірітака – античне місто, яке було розташоване на високому плато берега давньої морської затоки за 11 км на південь від Пантікапею. Відноситься до «малих міст» Боспору. Раніше на цій території знаходилося звичайне поселення часів бронзової доби, з ІІ тис. до н. е. Найбільш ранні будови грецького періоду – другої половини VI ст. до н.е. (перші з них були виявлені експедицією В.Гайдукевича в 1938р. в західній частині городища; від будівлі вціліли нижні частини стін, зведені з бутового плитняку на глині, які служили цоколем, на якому здіймалися сирцеві стіни; знайдена будівля, очевидно, загинула від пожежі в кінці VI – на початку V ст. до н. е.). В V ст. до н.е. місто було оточене оборонним муром, товщина якого досягала 2м. Пізніше мури зміцнюються квадратними баштами. Поліс увійшов до складу об’єднання грецьких міст – симмахії (пізніше – Боспорського царства) у 480 р. до н.е. Через деякий час місто (разом з Пантікапеєм, Мірмекієм, Порфмієм, Парфенієм) було захищене найбільш раннім Тірітакським оборонним валом, збудованим за правління Археанактидів на Боспорі.
У римський період Тірітака була промисловим поселенням, яке спеціалізувалося на заготівлі солоної риби у великих обсягах. Періодом найбільшого економічного розквіту рибопромислового комплексу Тірітаки були І-ІІІ ст. н. е. У південно-східній частині городища, на досить невеликій території, виявлені чотири обширні рибозасолювальні споруди у вигляді груп ванн, споруджених у землі з тесаних плит вапняку, оштукатурених всередині вапняним розчином з піском і керамічними крихтами (цем’янкою) в кілька шарів, з бетонованими днищами (бутовий камінь з цементною заливкою). Ванни мали, вірогідно, черепичні дахи, а кожна їх група, можливо, належала окремим рибопромисловцям. В меншій мірі населення займалося виноробством, про що свідчать рештки виноградодавилень.
Тірітаку зруйнували гунни у третій чверті ІІІ ст. н.е., у місті виявлені сліди величезних пожарищ на місці жител, але і після цих подій місто остаточно не загинуло, життя у ньому продовжувалось і пізніше — в IV ст., хоча внутрішнє господарське життя в цей період скорочується. Ряд великих рибозасолювальних комплексів показує, що на рубежі III—IV ст. вони були ліквідовані і засипані міським сміттям. Показово, що у засипах виявляється окремі людські останки, що може підтверджувати бурхливість подій останніх десятиліть III ст. н. е. на Боспорі, які, на жаль, не підтверджені ніякими письмовими джерелами.
Друга хвиля руйнувань, у другій половині IV ст., знову пов’язана з нашестям гуннів. У Тірітаці при розкопках виявлені особливо цікаві матеріали стосовно ранньосередньовічного періоду історії Східного Криму. Вони показують, що і після розгрому 70-х років IV ст. життя в деяких центрах відроджується в умовах інших соціально-економічних і політичних відносин. Незважаючи на політичну залежність від гуннів, у боспорських містах V ст. продовжувала розвиватися стара культура, в основі своїй греко-сарматська.
В період близько 527-534 рр. Тірітаку та інші міста Боспору черговий раз захопили і зруйнували гунни-утригури.
На початку VI ст. (близько 534р.) Боспором і прилеглими районами Східного Криму, а також прибережною смугою Тамані, заволоділа Візантійська імперія. Відкриття в Тірітаці християнського храму V—VI ст. свідчить про те, що Візантія надавала великого значення поширенню християнства і посилення ролі церкви. Навіть у такому невеликому поселенні, яким була Тірітака в цей період, візантійська влада (найвірогідніше, за правління Юстиніана І) спорудила велику тринавну базиліку, всередині багато прикрашену мармуровими колонами, доставленими з острова Проконнес у Мармуровому морі.
У другій чверті VI ст. владу знову захопили гунни, але ненадовго.
В 576 р. настав тюркський розгром, та після розпаду Тюркського каганату на ці землі знову поширився вплив візантійської адміністрації (яка перебувала тоді в Херсоні). Після вторгнення нових тюркських племен у кінці VI ст. життя в Тірітаці було остаточно підірване, але історія поселення взагалі на цьому ще не закінчується. На руїнах у VIII—IX ст. знову відроджується населений пункт. Очевидно, це було суто землеробське поселення; від нього в різних місцях городища збереглись у верхньому шарі руїни кам’яних споруд з характерною кладкою стін «в ялинку».
Кілька останніх сезонів на городищі Тірітаки, у рамках програми «Боспорське місто Тірітака», співпрацюють спеціалісти з Одеського університету і Керченського музею та польські дослідники (роботами керують доктор Альфред Твардецький та професор Віктор Зінько). У ході сезону розкопок 2009 року (він тривав п’ять тижнів), польські археологи дослідили площу, що охоплює приблизно 300 квадратних метрів. 90 зі знайдених під землею пам’яток дослідники зарахували до винятково цінних. Це, зокрема, монети, біжутерія, архітектонічні деталі, фрагменти написів грецькою мовою, ручки глиняних амфор (так звані держаки) зі штампами виробників вина, оливкової олії і т.д., а також оздоблені фрагменти інших керамічних посудин. Під час цьогорічних робіт польським археологам вдалося віднайти добре збережені фрагменти місцевого кам’яного оборонного муру, що знаходився в західній частині античного міста. Мур завтовшки більше 2 метрів. У ході розчищення цих фортифікаційних споруд дослідники натрапили на рештки кам’яних стін, схожих на стіни житлового будинку – також добре збережених. За попередніми висновками, ці об’єкти датуються приблизно VI-V століттям до н.е. Під муром і стіною знаходилися ще давніші кам’яні плити періоду, коли ця частина міста ще не була фортифікована. З огляду на те, що мур дуже видовищний, добре збережений і йому не загрожує руйнація, українська сторона прийняла рішення про його реконструкцію і подальше експонування. Це стане початком першого в Україні археологічного парку, де можна буде побачити руїни античного міста. Черговий успіх польських археологів – знахідка двох дуже цікавих житлових конструкцій. Перша – землянка періоду, коли ці терени належали хозарам. Вона датується VIII-X століттям н.е., коли Тірітака вже не була містом. Другий об’єкт – фрагмент пізньоантичного будинку з двором та подвір’ям зі сходами. Ця та попередня знахідка (хата) схиляють дослідників до висновку, що Тірітака як місто після заснування іонійськими колоністами була заселена принаймні до VI століття н.е.
Городище Тірітака розташоване тепер на території селища Аршинцево, яке входить до складу Керчі.

Представлені фотографії - результати тижневої поїздки по приморських містах Європейського Боспору на початку серпня 2008 року.

Залишки оборонних мурів Тірітаки
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Залишки житлових і виробничих будівель пізньоантичного та візантійського періоду
Изображение
Изображение

Рибозасолювальний комплекс міста
Изображение

Ванни для засолювання риби римського періоду
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Одна зі знахідок польських археологів
Изображение

Найкрасивіший черепочок
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Античне місто Тірітака
СообщениеДобавлено: 10 дек 2011, 23:53 
Не в сети
Младший сержант
Младший сержант

Зарегистрирован: 10 июн 2010, 21:22
Сообщения: 54
античне місто Тірітака 2011

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2 ] 

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters