Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 24 ноя 2017, 20:35

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Уніас
СообщениеДобавлено: 14 янв 2008, 1:36 
Старшина
Старшина

Городище Уніас знаходиться на горі поблизу села Антонівці на межі Тернопільщини і Рівненщини. Досліджувалось археологами з Тернополя в 1990-х рр. Вперше гора була заселена в ранньозалізному віці, в 8 - 5 ст. до н. е. Можливо саме тоді й були збудовані перші укріплення. Але насамперед воно відоме як укріплений ранньоміський центр слов'ян в 10 - на початку 11 ст. Площа - величезна - всі відомі городища Дубенщини могли б там поміститись і ще б місце залишилось. Є кілька укріплених площадок, одна з яких є внутрішнім укріпленням, оточеним з усіх боків валом і ровом. Археологами було розкопано кілька жител, котловани яких були вирубані в скелі. Біля одного з них мої учні помітили висічений на поверхні хрестовидний знак, орієнтований за сторонами світу. На одній з площадок є облоговий колодязь. Навкого вершини є кілька скельних навісів і невелика печера.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Профиль Отправить email  

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 14 янв 2008, 1:44 
Старшина
Старшина

Городище відоме з давніх часів. Дехто вважав його рештками давньоруського міста Данилова, але реальний Данилів знаходиться неподалік. Не знаю чи печера мала якесь відношення до укріплень, але вона має вхід зверху, за допомогою якого нині можна потрапити під вал, Для повноти викладаю і її. На одному знімку автор вилазить після фотографування голосно коментуючи зручності.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Я бачив наукову публікацію про розкопки Уніаса, знайду - доповню.

Профиль Отправить email  

Заголовок сообщения:
СообщениеДобавлено: 26 фев 2008, 1:01 
Старшина
Старшина

Знайшов раніше фото житла на Уніасі, тут воно ще не таке заросле, жаль раніше фотоапарата не було, я бачив всю вулицю свіженькою.
Изображение

Профиль Отправить email  

Заголовок сообщения: Re: Уніас
СообщениеДобавлено: 07 ноя 2009, 12:53 
Старший лейтенант
Старший лейтенант

Duben, у меня вопрос по структуре городища. Я встречал противоречивые сведения. Например А.В. Куза в своей книге по древнерусским городищам пишет (опираясь, как я понимаю, на описания Сецинского и Ратича), что укрепления представлены площадкой округлой формы (периметр - 650 метров), тогда как более свежие описания говорят о трёх укреплённых площадках, причём детинец описывают как сооружение не круглой или овальной, а квадратной формы. Я в замешательстве.

СообщениеДобавлено: 07 ноя 2009, 15:30 
Старшина
Старшина

Свого часу я намагався зробити план городища, але це мені не вдалось із-за великих його розмірів і залісненості. Знайомий спеціаліст по цьому періоду прокоментував це "там без пляшки не розберешся". :D Бачив колись публікацію авторів розкопок, але не мав змоги засканити. Можливо потім роздобуду, то викладу.
Отже, перша площадка, частково розкопана, є облоговий колодязь. Вона дійсно має підквадратну форму, але не штучно сформовану, а природню, із-за обрисів скелі. Ще дві площадки власне "відтинають" край мису. На одній з них є "мале укріплення" круглої форми,оточене валом і ровом ніби окреме "городище в городищі". Я чув думки, що це укріплення ХІІ ст., але останнього разу в старому розрізі валу (зробленому археологами) у зсуві стінки знайшов вінчик посудини Х - початку ХІ ст. Далі, аж до кінця мису, я доходив тільки раз і бачив там ще один вал, але старий і знівельований - я не певен що він слов'яно-руського часу. В публікації згадувались ще укріплення, які знаходяться на іншому кінці гори. Я там ще не був.

Ще одна новина - петрогліф, який я постив вище, можливо вже не існує - я бачив там потужне кострище останнього разу.

Добавлено спустя 11 минут 8 секунд:
В'їзд до "малого укріплення" зсередини. На задньому плані - вал одної з площадок.
http://www.photoshare.ru/office/image.php?id=4294229

Знахідка вінчика посудини в розрізі валу:
http://www.photoshare.ru/office/image.php?id=4294230

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 07 ноя 2009, 16:51 
Старший лейтенант
Старший лейтенант

Duben, спаисбо за информацию. Фото № 1 получилось очень выразительным. Не думал, что укрепления так хорошо сохранились. Возможно стоит побывать в этом месте весной, чтобы лучше проследить рисунок валов/рвов... Или может вы и весной (или в любое другое время без листвы) там бывали? Кстати, как туда добирались?

СообщениеДобавлено: 08 ноя 2009, 11:01 
Старшина
Старшина

Я бував там тільки літом. Автобусом з Дубна до с. Майдан, далі пішки кілька годин через Майдано-Іловицьке плато (можна і по дорозі, але більший кілометраж). Мабуть можна дістатись і з Кременця через с. Стіжок.

Профиль Отправить email  

Часовой пояс: UTC + 2 часа