Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 23 июл 2019, 12:04

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 18 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 сен 2010, 14:00 
Не в сети
Старший сержант
Старший сержант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 28 авг 2010, 9:21
Сообщения: 113
Откуда: Дніпропетровськ
Изображение

У 1672 році пав Кам’янець – східний форпост Речі Посполитої. Відповідно до ганебного для поляків Бучацького миру Поділля перейшло під владу Оттоманської Порти. Думка відвоювати Кам’янець у турків не покидала поляків з самого початку окупації. Вже наступного року з’являється ідея побудувати в найвіддаленішому південно-східному кутку Речі Посполитої фортецю. Ціль була зрозумілою: як мінімум, не давати туркам відчувати себе господарями у Кам’янці, а як максимум – повернути собі столицю Поділля. Спочатку на роль форпосту у боротьбі за Кам’янець претендував сусідній Жванець. Але він мав свої мінуси: замок знаходився не на березі Дністра, що ускладнювало б контроль над головною артерією краю. До того ж, Жванецька фортеця на той час вже була достатньо поруйнованою.

З ідеєю щодо побудови фортеці на скелястому півострові у міжріччі Дністра і Збруча виступив коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський. Місце обрали майже ідеальне – звідси проглядається і Хотинська, і Жванецька фортеці, а поруч на Дністрі існував брід.

Перший камінь у будівництво фортеці заклав сам гетьман 25 березня 1692 року. Керував будівництвом генерал коронної артилерії Марцин Контський, а кошти виділив сам Яблоновський, не чекаючи допомоги від сейму. Будівництво йшло шаленими темпами: за 6 тижнів укріплення було готове. Щомісячно гетьман направляв королю Яну ІІІ Собєському реляції про стан будівництва та використання фортеці. Так було до самої смерті короля у 1696 році. В одному з листів, датованому 26 вересня 1692 року, Яблоновський пише королю:
«Є це над Лашківцями шия скеляста, що її стискає з однієї сторони Дністер, а з іншої – Збруч, і тут же нижче впадає Збруч у Дністер від Жванця за чверть милі… Зі сторони Польщі місце захищене двома півбастіонами, бо від скелі до скелі є 180 ліктів. А від Кам’янця захищене воно двома півбастіонами і одним цілим посередині, бо від скелі до скелі – 470 метрів. Вода є, бо існує схід до Дністра, добрий і безпечний для коней; є і схід до Збруча для піхоти, також дуже добрий. Брід хороший на Дністрі під самою фортецею і такий же виїзд на волоську сторону і до Городенки».

Фортеця отримана назву «Окопи Святої Трійці, або блокада Кам’янця» і являла собою нерегулярний прямокутник, що складався з двох ліній бастіонних земляних валів, які перетинали півострів від Дністра до Збруча. На валах розмістили брами, збудовані з пісковику та вапняку, відстань між якими складає 480 метрів. Брами отримали назви за напрямами, які вели до них: західна – Львівська, східна – Кам’янецька. Обидві брами збереглися до наших часів. Брами являють собою прямокутні у плані башти. Кам’янецька – більш витягнута, Львівська – майже квадратна. Обидві башти – двоярусні, в першому ярусі – наскрізні арочні проїзди, в другому влаштовані бійниці.

Комендантом фортеці було призначено полковника аркебузирів Міхала Брандта, региментаром гарнізону був Якуб Калиновський. Навіть взимку над укріпленням замкових споруд працювало 4000 піхотинців, продукти для яких доставляли поромами по Дністру. В будь-яку пору року, вдень і вночі захисники здійснювали напад на турецькі вози з продуктами та зброєю. Про рейди окопської залоги писала навіть французька газета “Gazete deFrance”. Одного разу поляки захопили в турків обоз з екзотичною на той момент для них кавою, а в 1694 році ледве не вкрали турецького паші під стінами Кам’янецької фортеці.

По смерті Яна ІІІ Собєського новий король Август ІІ пообіцяв відвоювати Кам’янець у яничарів. У 1698 році гарнізон фортеці в Окопах додатково укріплюють козаками і німцями, будують шпиталь на 1500 осіб. Похід на Кам’янець планувався досить серйозно, та турки самі віддали місто у 1699 році за Карловицьким миром.

4 червня 1699 року Окопи одержують статус містечка: король Август ІІ надає їм Магдебурзьке право і привілей на проведення ярмарків. Та після вигнання турків з Поділля значення форпосту значно підупало, не розвивається і саме поселення. Лише у 1711 році під загрозою нападу турецької та шведської армій замок готували до оборони, укріпивши вали та збільшивши залогу. На той час вона налічувала 1500 вояків з 19 гарматами. Працювали кузня і токарський цех.

Разом із замковими укріпленнями у 1693 році на території фортеці було зведено костьол Святої Трійці у бароковому стилі, який зберігся до наших днів у досить занедбаному стані. Надписи на храмі «1693-1789-1903» свідчать про його реставрацію у 1789 та 1905 роках. Дах на костелі відсутній, в інтер’єрі залишилися рештки геральдичного стінопису, а на підлозі – уламки мозаїк. Біля храму стоїть скромна дзвіниця з двома арковими отворами.

Протягом 1768 – 1769 років навколо Окопів розгортається події, пов’язані з повстанням Барських конфедератів. У листопаді 1768 році загони конфедератів на чолі з братами Францишком, Казимиром і Антонієм Пуласькими перейшли Дністер і зайняли Жванець та Окопи, зробивши їх своїми форпостами. На допомогу польському королю у придушенні повстання прийшли російські війська, які 8 березня 1769 розпочали штурм Жванецької і Окопської фортець. Обороною Окопів командував Казимир Пуласький. Кожна будівля в Окопах перетворилася на бастіон, а останнім оплотом конфедератів став костьол Святої Трійці.

Коли бій було програний, частина конфедератів на чолі з Пулаським у сутінках спустилася до Дністра і переправилася на інший берег. З трьох братів врятуватися зміг лише Казимир, який втік на Захід, а пізніше, в Америку, де загинув в бою з британцями при Саванні, воюючи в лавах американської революційної армії. Двох інших братів росіяни вислали до Сибіру. Неначе пам'ять про ті події, над високим берегом Збруча стоять руїни сторожової башти фортеці, яку називають «баштою Пуласького».

Після першого поділу Польщі у 1772 році Окопи переходять до монархії Габсбургів. Наступного року фортецю таємно відвідав австрійський цісар Йосиф ІІ, щоб оглянути звідси Хотинську фортецю: тоді у Австрії і Росії були плани на війну з турками. Але війна не відбулася, і у 1795 році австрійський уряд наказує розібрати фортечні мури. А в 1842 році були плани відбудувати фортецю на противагу Жванецькому замку, відбудову якого планували росіяни. Але обидві фортеці так і не були відновлені. У 1874 році на кошти, виділені крайовим сеймом, були відреставровані дахи над баштами, а в 1905 році коштом графа Мечислава Дуніна-Борковського Польським товариством шанувальників старовини здійснено реставрацію Кам’янецької брами, про що зберігся відповідний надпис на її верхньому ярусі.

Під час Першої світової війни росіяни, що захопили Поділля, мали намір з’єднати залізницею Кам’янець і Борщів. Її будівництво розпочали у 1915 році, проте війна не дала можливості реалізувати плани. При цьому було розрівняно частину валів, а про плани будівництва залізниці сьогодні нагадують дві залізничні опори, що збереглися поблизу башти Пуласького.

В міжвоєнний період в Окопах розміщувалася прикордонна застава, а одна з брам слугувала митницею. Місцева легенда зберегла переказ про місцевого мешканця, який напередодні Другою світової спорудив собі крила, задумавши перелетіти Збруч. Стрибок хлопець здійснив з вежі Пуласького. Як не підбадьорювали його радянські прикордонники, до протилежного берегу він там і не долетів: впав на острівок посеред Збруча і розбився.

Що одна легенда розповідає про корчму, яка у давні часи стояла біля впадіння Збруча у Дністер, і «півня, що на три держави піяв». Сьогодні місце злиття Збруча і Дністра є кордоном трьох областей України: Тернопільської, Хмельницької і Чернівецької. А знаменитого півня відновили у 2002 році при в’їзді на Тернопільщину з боку Жванця.

У 1700 році в Окопах народився засновник хасидизму – нової містичної течії іудаїзму, Ізраїль бен Елієзер, відомий світу, як Баал Шем Тов («Володар доброго імені»). Його духовне становлення проходимо в селі Виженка у Буковинських Карпатах. У 1730, році Бешт (так скорочено називають його послідовники) переїхав до містечка Меджибіж (сьогодні – Летичівський район Хмельницької області), і заснував новий напрямок іудаїзму, оснований на ортодоксальному іудаїзмі і кабалі. Могила Баал Шем Това в Меджібожі є місцем паломництва хасидів з усього світу.

Повна фоторозповідь тут: http://community.livejournal.com/ternopillya/4557.html

_________________
Украина - для людей!


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 сен 2010, 14:49 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
Років зо три тому готували з донькою матеріали для МАН-івської роботи по замках України, і надибали таку інформацію по Окопах (звичайно, ніхто цю тему не розвивав і інформацію не перевіряв). Кому цікаво, джерело знайду і вкажу:
"Окопи Святої Трійці" (повна польська назва "Окопи Гори Святої Трійці, блокада Кам'янця") закладені у стратегічно ключовій точці південно-східної оборонної лінії Речі Посполитої на вузькому крутосхилому мисі, утвореному в місці впадіння Збруча у Дністер. Твердиня знаходиться за 3 км від Жванецького замку, за 5 км від Хотинської й 20 км від Кам'янець-Подільської фортець (звідси також 12 км до легендарної печери Атлантида НПП "Подільські Товтри" та недалеко до заповідних урочищ - стін 70—110-метрового каньйону Дністра).
Середньовічні Окопи постали не на порожньому місці. Унікальність цієї місцини у воєнно-стратегічному плані зумовила її ратне освоєння з дописемних часів. Археологами виявлено тут залишки антського (IV—V ст.), тиверського (VI—IX ст.) й давньоруського (X—ХІІІ ст.) дерев'яних укріплень.
Творцями твердині "Окопи Святої Трійці" є видатні полководці Речі Посполитої — коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський (він будував форт своїм коштом, не сподіваючись на допомогу польського сейму) та воєвода київський Марцін Контський. Його з березня по жовтень 1692 р. зводила вся польська армія.
Форт одразу став прикордонним опорним вузлом польської оборони від турецької агресії. Він контролював прилеглий брід через Дністер та дороги, що вели до Кам'янця-Подільського — центру османських володінь (пашалика) на Поділлі. У ньому базувалися війська, які не дозволяли постачати їжу та боєприпаси туркам в оточеному Кам'янці і винищували турецькі загони, що вирушали з фортець Кам'янця і Хотина.
З бастіонів Окопів праворуч було видно стіни та мінарети Хотинської фортеці, ліворуч — Жванецький замок. Через Жванець лежав шлях із османської Бессарабії в Кам'янець. Отож воїнові з висоти башти відкривався краєвид з двома фортецями, двома переправами через Дністер та стародавній шлях, яким вряди-годи рухалися турецькі транспорти.
Польська блокада турків у Кам'янецькій твердині тривала декілька років. Весь цей час не припинялися бойові зіткнення, безстрашні вилазки на протилежний берег Дністра й захоплення багатих турецьких транспортів на півдорозі між Хотином і Кам’янцем. Це страшенно гнівило подільських намісників султана Галіль-паші, а після його смерті — Кахріман-пашу, однак османські чільники нічого не могли вдіяти — Окопи були блискуче захищені самою природою, численною артилерією й армією коронного гетьмана. І розтрощити їх вдалося хіба б потугою цілої султанської армії.
Згідно з Карловицьким мирним трактатом 1699 р., турецький гарнізон залишив Кам'янець і повернув полякам Поділля. Відтак, Окопи втратили своє оборонне значення, лише в 1711 p., коли турецька та шведська армії на чолі з Карлом XII загрожували напасти на Польщу з боку Волощини (сучасної Молдови), Кам'янець і Окопи почали спішно готуватись до оборони й зміцнили мури. У 1769 р. в Окопах засіли польські конфедерати. На допомогу королю прийшли російські війська, які взяли форт штурмом. Унаслідок цих воєнних дій мури були дуже пошкоджені. Після переходу під юрисдикцію Австро-Угорщини частину валів Окопів у 1772 р. було розібрано.
Форт досі справляє атракційне враження. Збереглися дві прямокутні двоярусні надбрамні башти (Кам’янецька та Львівська) з гарматними бійницями на другому ярусі, напівзруйнована дозорна вежа над Збручем та система земляних бастіонів поблизу брам. Відстань між брамами складає 480 м.
Довжина Кам'янецької брами становить 12,3 м, ширина 8,0 м, довжина Львівської — 10,4 м, ширина — 8,6 м. Висота обох брам сягає 7,5 м.
Збереженістю надбрамні укріплення форту завдячують реставраційним роботам 1905 p., проведеним Польським товариством шанувальників старожитностей. Неабияким є інтерес сучасних польських туристів до форту.


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 сен 2010, 15:31 
Не в сети
Старший сержант
Старший сержант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 28 авг 2010, 9:21
Сообщения: 113
Откуда: Дніпропетровськ
Якщо коротко , то так іоно і є.
Єдине, у чому маю сумнів, це у тому, що замок "зводила вся польська армія"

_________________
Украина - для людей!


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 сен 2010, 19:40 
Не в сети
Рядовой
Рядовой

Зарегистрирован: 05 дек 2007, 16:16
Сообщения: 6
Откуда: Каменец Подольский
Чогось в україномовних статтях майже ніколи не згадується Тильман ван Гамерен, голландський інженер, що багато працював в Речі Посполитій - згідно польських джерел саме він був автором проекту "Окопів"
стаття з польської вікіпедії (наразі саме доступне джерело) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Tylman_z_Gameren

Скан самого авторського ескізу - http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/in ... d,2151.htm


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 сен 2010, 20:30 
Не в сети
Старший сержант
Старший сержант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 28 авг 2010, 9:21
Сообщения: 113
Откуда: Дніпропетровськ
haiduk писал(а):
Чогось в україномовних статтях майже ніколи не згадується Тильман ван Гамерен, голландський інженер, що багато працював в Речі Посполитій - згідно польських джерел саме він був автором проекту "Окопів"
стаття з польської вікіпедії (наразі саме доступне джерело) - http://pl.wikipedia.org/wiki/Tylman_z_Gameren

Скан самого авторського ескізу - http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/in ... d,2151.htm


Дякую! Я насправді ніде про нього не бачив у жодній українській статті про Окопи

_________________
Украина - для людей!


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопы св. Троицы
СообщениеДобавлено: 23 сен 2014, 21:52 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Полезно иногда, хотя бы раз в 10 лет, проведывать те оборонные объекты, на которых ты уже когда-то побывал. В каждом из них всегда находишь какие-то следы изменений, произошедших там за время твоего отсутствия. В большинстве своём, это, конечно, неприятные сюрпризы: там – упала башня, там – кусок стены, там – заросло всё «зелёнкой» по самое некуда…. Но, к счастью, бывают и приятные сюрпризы.
Так, побывав месяц назад в Окопах св. Троицы, я с удивлением обнаружил, что тамошний костёл восстановили. Произошло это буквально недавно, благодаря инициативе и стараниям п. Василя (его двор прямо через дорогу от костёла). Он же охотно пускает внутрь. Так что, если кто захочет заглянуть в середину – обращайтесь к нему.

Интерьер храма:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 25 сен 2014, 18:20 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
A_Wolkoff писал(а):
Так, побывав месяц назад в Окопах св. Троицы, я с удивлением обнаружил, что тамошний костёл восстановили. Интерьер храма:


Так за Польщі виглядав інтер'єр костелу.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопы св. Троицы
СообщениеДобавлено: 26 сен 2014, 21:58 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Спасибо за старый снимок. Всегда интересно сравнить, как то или иное сооружение выглядело 100 лет назад, а как сейчас.

Это меня натолкнуло на мысль сделать такой сравнительный анализ и по другим объектам этого населённого пункта. Начнём с Львовских ворот (те, которые без крыши).
Снимок начала 20 века:

Изображение

2002 год:

Изображение

За последние же 12 лет строение мало изменилось:
Современный кадр:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 05 окт 2014, 20:50 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Продолжим анализ объектов этого населённого пункта.
На этот раз – Каменецкие ворота.

Так они выглядели 100 лет назад, или чуть меньше:

Изображение

Изображение

На втором фото чётко видно, что справа к воротам примыкают земляные валы, а слева – остатки стены.

Первый раз я побывал там ещё в далёком 1998 году.
Естественно, что от стены тогда не осталось уже и следа, но сам «фасад» ворот читался вполне прилично:

Изображение

(Кстати, на заднем плане виден костёл св. Троицы, о котором я писал выше, ещё без крыши).

Но приехав в Окопы сейчас, я обнаружил, что за эти 16 лет маленькие деревья-прутики разрослись настолько, что, практически, закрыли весь фасад ворот:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопы св. Троицы
СообщениеДобавлено: 06 окт 2014, 16:15 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
A_Wolkoff писал(а):
Интерьер храма:
Изображение


Нічого собі!! Ще 4 листопада 2012 року костел виглядав так!
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 10 окт 2014, 22:19 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
"Интерьер" Каменецких ворот:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 12 окт 2014, 8:49 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Вид на Окопи з космосу.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 14 окт 2014, 19:29 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Ну и, кроме двух ворот, в Окопах св. Троицы ещё имеются руины башни Пуляскего не краю обрыва со стороны Збруча. Названа она так в честь Казимежа Пуляскего, предводителя Барских конфедератов, которые укрывались в этой крепости в 1769 году.

Попасть к руинам башни можно двумя способами: Первый. От Львовских ворот выйти к обрыву со стороны Збруча. Там, между огородами и обрывом, есть очень узкая и частично заросшая тропинка. По ней надо идти в сторону центра села, ну или в сторону Каменецких ворот.
Второй вариант. Пройти (с разрешения хозяев) через двор. Вход во двор находится прямо напротив костёла. Так что, найти не сложно.

Так она выглядела в 2002 году:

Изображение

А так – сейчас:

Изображение

Изображение

Не исключено, что до 1905 года и Каменецкие ворота, вместе со Львовскими, выглядели примерно так же, как руины этой башни. А то, что мы видим сейчас, - результат реставрации, проведённой графом Мечиславом Дунин-Борковским.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 14 окт 2014, 21:19 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
A_Wolkoff писал(а):
А то, что мы видим сейчас, - результат реставрации, проведённой графом Мечиславом Дунин-Борковским.


Изображение


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 04 май 2015, 17:54 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Окопи Св. Трійці, реконструкція З.Щипанка.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопы св.Троицы
СообщениеДобавлено: 04 май 2015, 19:05 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
олена писал(а):
Окопи cв. Трійці, реконструкція З. Щипанка.

ИзображениеИзображение

Першоджерело:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Окопи Св.Трійці
СообщениеДобавлено: 07 май 2015, 16:20 
Не в сети
Старший лейтенант
Старший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 19 дек 2007, 0:45
Сообщения: 876
Откуда: Киев
Автор реконструкции, судя по всему, вообще не понимает, как именно выглядят типичные бастионные укрепления, и как именно трактовать линии таких укреплений на старых планах. Его реконструкция бастионных укрепления Вишневца, к слову, тоже получилась такой же вот забавной )

Откуда он взял какую-то стену-вал, которая совмещена с равелином? Где гласис с прикрытым путём? А с костёлом (который был построен практически одновременно с крепостью) что случилось? На рисунке какой-то храм показан у дальней линии оборон, но в реальности костёл расположен ближе к основной линии обороны. Короче говоря, всё какое-то несуразное.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Окопы св. Троицы
СообщениеДобавлено: 15 июл 2015, 17:24 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Ещё один любопытный архивный снимок:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 18 ] 

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters