Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 27 июн 2019, 6:34

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 278 ]  На страницу 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Львов. Средневековые оборонные укрепления
СообщениеДобавлено: 19 июн 2011, 16:34 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Шановні Друзі, я вирішила започаткувати нову тему про середньовічну фортецю Львів, у який висвітлити укріплення самого міста(окремо від Високого Замку, який знаходився за мурами міста). Назва теми:"Оборонні укріплення середньовічного Львова". Місто Львів, як фортеця, своєї найбільшої потужності досягнула в 15-17ст. Для початкового ознайомлення, подаю коротку(можливо, не зовсім досконалу) передісторію заснування міста-фортеці!

КОРОТКА ПРЕДІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ ФОРТЕЦІ ЛЬВІВ

Львів розташований, як і Рим, на семи горбах, серед лісів у долині ріки Полтви. Львів завжди відрізнявся вигідним стратегічним положенням і надзвичайно гарними краєвидами.

Изображение

Одного разу, проїжджаючи цими місцями, могутній князь Галицько-Волинського князівства Данило Галицький зупинився на мить і задумав побудувати фортецю, яка би мала стратегічно важливе розташування і знаходилась у центрі об"єднаних Галицько- Волинських земель. Найдавніший хроніст Львова бургомістр Бартоломей Зиморович так пише про це: "Побачивши на самому кордоні своїх володінь вигідну у військовому відношенні гору, захищену внизу немовби кільцем вкритих лісом долин і самою крутістю, яка може стримати ворога, він наказав збудувати тут фортецю". Перша побудована фортеця мала муровані вежі, з"єднані дерев"яними стінами і огороджена валом і частоколом.
Зміцнюючи міждержавні династичні зв’язки 1248 року Данило Галицький одружує свого сина Лева з принцесою Констанцією, донькою угорського короля Бели IV і дарує молодятам це місто, яке на честь сина назвав Львовом.У 70-х роках XIII століття князь Лев Данилович переніс з Галича до Львова столицю своєї могутньої держави, кордони якої сягали від Вісли до Чорного моря. В цьому ж році відновлює Високий Замок, которий був "розметаний" на вимогу "окаянного і проклятого" хана Бурундая у 1259 році. Пам"ятаючи з дитинства, як татари нищили вогнем дерев"яні укріплення, будує замок, вже з кам"яними стінами, використовуючи попередні вежі. Перезимувавши зиму в замку, який піддавався сильним вітрам, вирішив збудувати, в затишнішому місці ще і Низький замок. Констанція була католичкою й часто сумувала за своєю батьківщиною і релігією. Лев вирішив подарувати коханій дружині католицький храм Івана Хрестителя, збудований у романському стилі. Під Замковою горою стояв княжий палац і придворна православна княжа церква Святого Миколая.
Серед своїх багатьох історичних досягнень Львів може похвалитися ще й тим, що протягом трьох з половиною століть жоден неприятель не зміг узяти міста. За цей час Львів пережив близько сотні облог. Львів пережив облоги від турків, татар, молдаван, козаків і російських військ, коли сили ворогів у десятки, а то й у сотні разів, переважали сили захисників, але все ж нападники не змогли здобути твердині королівського міста.
Одна з перших відомих львівських облог сталася 1287 року. "Найкривавіший" татарський хан Телебуга оточив місто і вислав до Львова на переговори про капітуляцію своїх послів. Як розповідає стара львівська легенда, перед тим, як показати місто татарським послам, жінки повикочували на вулиці безліч пустих діжок і поперевертали їх догори дном. Потім повимітали з комірок усі залишки зерна, муки і крупи, які там ще були, і засипали цими рештками вершечки пустих діжок, аби склалося враження, що вони повні. До того ж повипускали з хлівів усю пташину і худобу, яка ще залишилася, котра з криком і вереском бігала вулицями.Коли це все побачили татарські посли, вони з сумом розповіли Телебузі, що місто має стільки живності, що легко зможе витримати навіть дуже довготривалу облогу. Розлючений цим повідомленням хан, як пише літописець, ще "два тижні стояв під стінами не воюючи, і людей, які наважились виходити з обложеного міста, роздягав на голо і так відпускав. І багато людей позамерзало, бо люта тоді зима була. Вбитими трупами отруїли води і пішла язва, від якої у Львівських окресах вмерло 12500 чоловік люду і зробили всю землю пусткою". Лютував хан, але так і не наважився йти на приступ міста!


Тепер безпосередньо про самі оборонні укріплення середньовічного Львова.

СЕРЕДНЬОВІЧНА ФОРТЕЦЯ ЛЬВІВ.


Середньовічна фортеця Львів мала 4-и лінії оборони. Подаю, для початку, переріз лінії оборони міста.

Изображение

Фрагмент Східного прясла Низького Муру.

Изображение

Для входження в тему оборонних мурів Львова, подаю відтворення першої лінії оборонних укріплень Львова(згадка про мури датується 1344 роком) - Високого Мура.

Високий Мур з Дерев"яною гурдицією.

Изображение

Друга лінія укріплень-Низький Мур з бастеями.

Изображение

Відтворення бастеї Низького Муру.

Перша оборонна лінія (Високий мур) датується XIV ст. Вона складалася з муру, посиленого вежами, перед ним був заводнений рів. Перша лінія оточувала всю територію міста (пізніше середмістя), творячи «місто в мурах». Високий мур споруджувався з розрахунку на використання метальних машин і холодної зброї.

Друга оборонна лінія (Низький мур) споруджена 1418 року паралельно на відстані 20 від Високого муру, вона тягнулася від Краківської брами до Галицької і складалась із 17 невеликих півкруглих у плані артилерійських бастей без даху, об'єднаних муром. Перед бастеями і муром була влаштована заводнена фоса. Низький мур починався від укріплень Краківської (Татарської) брами, йшов на схід паралельно до Високого муру, формував північне, східне та південно-східне прясла укріплень і закінчувався на рівні Галицької брами. Комплекс укріплень Низького муру виконано у розрахунку на використання вогнепальної зброї невеликих калібрів.

Третя оборонна лінія міських укріплень постала наприкінці XV–на початку XVI ст. Вона йшла паралельно до укріплень першої і другої ліній, оточуючи середмістя. Третя лінія являла собою систему невеликих бастіонів, об'єднаних куртинами, перед якими була заводнена фоса. У 1476 р. розпочато спорудження барбаканів при в'їзних брамах. У 1552р. третю оборонну лінію посилено вежею Новою – тепер Порохова. У 1622 р. до міської оборонної системи (її третьої лінії) здійснено примикання укріплень Бернардинського монастирського комплексу. У 1672 р. споруджено наріжний Королівський белюард. Загалом – укріплення третьої лінії споруджено для протидії вогню ворожої артилерії середніх калібрів.
Четверта оборонна лінія постала у XVII ст. і складалась з масивних артилерійських бастіонів, пов'язаних між собою куртинами У профіль бастіонові укріплення четвертої лінії містили бастіон (вал), передвал та гласіс, між ними були влаштовані регулярні фоси. Укріплення четвертої оборонної лінії починались із бастіону по сучасній вул. М. Кривоноса, йшли, оточуючи Галицьке передмістя, до сучасного проспекту Т. Шевченка. Вони мали протидіяти вогню мобільної ворожої артилерії великих калібрів. Наприкінці 80-х років XX ст. для побудови гаражів облвиконкому знищили єдиний, до того повністю збережений, артилерійський бастіон четвертої оборонної лінії. У 2001 р. з дозволу міської адміністрації розпочато планове нищення фрагмента барку четвертої оборонної лінії у подвір'ї будинків №3 і №5 по вул. П. Римлянина.
Укріплення східного прясла, у порівнянні з іншими, дійшли до нашого часу у найбільш повному обсязі. До них належать такі об'єкти: на вул. Підвальній фрагмент башти Римарів; Королівський арсенал, фрагмент башти Мулярів; Високий мур (перша оборонна лінія) ознаковано від Руської церкви до Королівського арсеналу; перед Руською церквою і перед міським арсеналом експонуються дві артилерійські бастеї з фрагментами куртин Низького муру (друга оборонна лінія); міський арсенал (вул. Підвальна №5) з прилеглими до нього баштами: з півночі – башта Токарів і Поворозників (збережений перший ярус), з півдня – башта Шевців (ознакована на висоту першого ярусу); з третьої оборонної лінії до нашого часу дійшла Порохова вежа, фрагмент ескарпу та елементи Босацької хвіртки на третій лінії (виявлені у споруді школи №8 на вул. Підвальній); на схід від середмістя по вул. Лисенка і вул. Просвіти до нашого часу збереглись великі фрагменти оборонних стін монастиря отців кармелітів босих.

Панорама середньовічного Львова.

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова.
СообщениеДобавлено: 19 июн 2011, 19:59 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
олена писал(а):
Подаю, для початку, переріз лінії оборони міста.

Изображение

На схемці - помилка! Має бути написано "Ескарп та контрескарп ЗОВНІШНЬОГО, а не внутрішнього рову".
До того ж, в мене особисто є дуже великий сумнів стосовно того, що зовнішній рів також був заводненим. Адже, навіть сьогодні помітно, наскільки Порохова вежа знаходиться вище по рельєфу від високого та низького мурів.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 21 июн 2011, 14:31 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
П. Олександр, Ви написали:"На схемці - помилка! Має бути написано "Ескарп та контрескарп ЗОВНІШНЬОГО, а не внутрішнього рову".
До того ж, в мене особисто є дуже великий сумнів стосовно того, що зовнішній рів також був заводненим. Адже, навіть сьогодні помітно, наскільки Порохова вежа знаходиться вище по рельєфу від високого та низького мурів."

Шановний п.Олександр, бачите, як добре - вже знайшли одну помилку! Так, там вверху має бути написано "Ескарп, контрескарп ЗОВНІШНЬОГО рову". НАКОШТ ЗАВОДНЕННЯ - раніше багато струмків стікало з джерел окресних гір. Наприклад, у Низький Замок водогін постачав воду на кухню з джерел Замковоі гори. В свій час між Княжою і Замковою горами також протікав і потічок. Потічок засипали, коли зрізали Княжу гору для утворення нижньої тераси парку Високий Замок. Але і я погоджуюсь з Вами, що води у рвах, можливо, було мало.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Последний раз редактировалось олена 21 июн 2011, 16:09, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 21 июн 2011, 16:00 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
НИЗЬКИЙ ЗАМОК У ЛЬВОВІ.

Мало яке Європейське місто могло похвалитися аж двома замками - Високим і Низьким замками. Ця честь випала Львову мати два замки. В систему оборонних укріплень середньовічного міста органічно вписується Низький Замок. Найдавніші відомості про історію Низького Замку знаходимо у львівського історика ХVІІ століття Варфоломія Зиморовича. Князь Лев Данилович, перебувши зиму на Високому Замку “серед лютого завивання невгамовного вітру”, переніс свій двір до збудованого ним Низького Замку в долині Полтви. Ці події Зиморович датує 1270-и роками.
Найдавніша документальна згадка про замок – у копії документу з 1292 року. Князь Лев дозволяє в саду новозбудованої Миколаївської церкви “черпати воду, що протікає до нашого двору в місті Львові, тобто до Нижнього Замку біля кухні”. Цей запис вказує на водогін, що постачав замок водою з джерел Замкової гори і проходив через церковний сад.
Неперевірені відомості про відбудову Низького Замку Казимиром ІІІ у 1362 році дали підстави політично заанґажованим дослідникам оголосити польського короля засновником Замку. Зиморович називав іще дві інтригуючі дати відбудови замку та міста: 1345 і 1349 рр., теж приписуючи їх Казимирові. Ці дати відкинули міжвоєнні дослідники лише тому, що Казимир тоді Львовом не володів. Після захоплення Руської землі Казимиром Низький Замок як об’єкт державного підпорядкування перейшов із князівської в королівську власність. Був Замок резиденцією князя Владислава Опільського – васала угорського короля. Мешкали в ньому по кілька місяців королева Ядвіґа та король Владислав Варненьчик. Пізніше королівські покої Замку вже не відповідали монаршому маєстату, і королі бували тут хіба що день-два, а для довшого перебування винаймали Арцибіскупську кам’яницю на Ринку. Далося взнаки розташування Замку над оводненими оборонними ровами, що спричиняло замокання стін і створювало нездорові умови для проживання. Вигляд Низького Замку відомий із гравюр Пасаротті (1618), Пернеєра (1772), Гаффнера (1775), планів міста 1704, 1766, 1777, 1780, 1781, 1800 років, на яких видно лише загальні ґабарити забудови. Рисунки Я.Ґлоґовського та Ф.Ковалишина (ХІХ ст.) лише переспівують зображення на гравюрах. Усюди Замок зображений з-поза міста, з північного сходу.

Изображение

Щільно забудоване місто часто горіло. Проте найжахливіша пожежа 1527 року обійшла Замок. Лише в 1565 році він вигорів дотла. Зусиллями старости Петра Баржі розпочато відбудову, передовсім стін і господарських споруд. По його смерті до Замку вислано дворянина Андрія Овадовського, який склав описи та кошториси для ґрунтовної реконструкції. Микола Гербурт, староста з 1570 року, довершив перебудову Замку в ренесансово-маньєристичному стилі (1574). Керував будівництвом незнаний на ім’я італієць.
Востаннє Замок намагався відремонтувати (в 1763 році) останній староста – князь Радивил, що і засвідчила люстрація 1765 року.
Австрійці мали намір розташувати в Замку контори ґуберніальних урядників, але через незадовільний стан будівлі та нездорове повітря з того зігнурували. Цісар у 1782 році подарував Замок Станам Галіційським. До 1785 року ще діяв костьол св. Катерини, а з його закриттям життя на Замку припинилось
Вільний простір на місці Низького Замку не раз спокушав до дослідження та збереження хоч частинки цього унікального об’єкту, влаштування тут Музею археології Львова. За щасливим збігом обставин, незабудована площа могла би стати місцем для відтворення ще одного середньовічного об’єкта – поряд із Королівським і Міським арсеналами, Глинянською та Крамарською вежами, відкритими фрагментами оборонних мурів. А львів’яни ж сподіваються туристів із цілого світу, щоби показати їм... черговий офіс?

КАРТИНА З ПОБУТУ У НИЗЬКОМУ ЗАМКУ.

На представленій картині Яна Матейка зображений польський король Зигизмунд І з королевою Боною у Низькому Замку під час "Кокошої війни". У 1537 р. король Сигізмунд І Старий підписав у Низькому замку документ, згідно з яким спадковість королівської влади в Польщі скасовувалася — цей акт мав величезний вплив на подальший хід історії країни. Король ставав виборним, і це поклало край усім спробам створення абсолютної монархії, відкрило дорогу "золотій шляхетській вольності", інакше кажучи, безмежному шляхетському свавіллю.


Изображение

Низький Замок, за часів польського панування, відрізнявся своїм помпезним оформленням, на відміну від Високого Замку- замку сугубо оборонного призначення. Слугував Низький Замок за резиденцію Львівських старост і для прийому знатних осіб. Сучасні «знавці» історії Львівських Замків, запевняють, що Високий Замок, ніби, слугував резиденцією Львівських старост і для них був збудований у 1387 році, але це не так! "СТАРОСТИ на верхньому замку ніколи НЕ ЖИЛИ із за суворого побуту і тяжкого доступу та обмеженості, за площею, приміщень для проживання"(О. Чоловський). :!:

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 27 июн 2011, 21:01 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Укріплення Львова, станом на кінець 18 ст:

Изображение

Фрагмент панорами Вітвіцького, Вроцлав.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 28 июн 2011, 8:53 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
ГАЛИЦЬКА БРАМА.
Галицька брама входила у Південну лінія укріплень. Південна лінія укріплень тягнулась по сучасній вул.Братів Рогатинців. Від вул.Підвальної мури доходили до вул.Галицької. Галицька вулиця одна з найстаріших у Львові, а назва походить від міста Галича, бо спочатку вулиця була шляхом до нього. З цього боку укріплення включали Високий і Низький мури з кількома вежами. Про існування валів нагадує назва вулиці Валової.
Давній міський архів Львова згорів 1381 р., а у нових міських книгах вже 1382 р. було згадано Галицьку браму із звідним мостом. На 1407 р. було зведено мурований міст перед внутрішньою брамою, який вів до зовнішньої брами. Такий міст, званий шиєю, з двох сторін був обмурований високим оборонним муром з бійницями, у якому йшов потаємний прохід. Вежу кравців понад брамою завершили до 1431 р.Галицька брама була найгарнішою з усіх оборонних споруд - одна з двох основних брам міста. Вона стояла на перехресті сучасних вулиць Галицької і Братів Рогатинців. Брама мала зовнішню і внутрішню частини, які з’єднувались кам'яним мостом. Ззовні був рів з водою через який було перекинуто звідний міст. На початку XV ст. над брамою збудували вежу цеху кравців. У 1527 році внаслідок пожежі брама, збудована великим коштом і вмінням, була повністю знищена. Через кілька років її відновили.
На поч. XVII ст. Галицька брама представляла собою складну фортифікаційну споруду, до якої входило кілька веж і барбакан - кругла оборонна споруда, яка прикривала ззовні підступи до брами. Із зовнішнього боку брами до монастиря Бернардинів тяглась стіна, так звана, Бернардинська куртина. До стіни було прибудоване приміщення для тортур і там же мешкав львівський кат.
Найбільшою прикрасою Галицької брами був годинник, встановлений в І549 році стараннями гвардійця бернардинів, сина львівської міщанки Станцель Хазової. Одночасно з годинником встановили дзвін. У 1564 році Бальтазар Словік, годинникар з Перемишля зробив новий годинник для Галицької брами. Львів виділив і облаштував йому майстерню в Краківській брамі. Після закінчення роботи Бальтазар повернувся в Перемишль, а його годинник перенесли на вежу ратуші, де він зберігся до 1574 року. Велику реставрацію годинника на Галицькій брамі провели в 1638-39 роках. Проте "галицький годинник" швидко був занедбаний. Саму браму остаточно розібрали в 1784 році.

Вежа кравців на панорамі 1608 року.

Изображение

Галицька брама на пластичній панорамі готичного Львова Качора І.

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 30 июн 2011, 17:14 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Перші хроніки Львова, міські документи, доволі несистематичні археологічні дослідження дають підстави впевнено стверджувати про загосподарювання терену Середмістя Львова ще у княжу добу. Місто продовжувало бурхливо розвиватись і у польські часи, для подальшого ознайомлення з оборонними спорудами Середмістя Львова пропоную Краківську браму.

КРАКІВСЬКА БРАМА

Краківська брама входила у Північну лінію середньовічних укріплень і була другою брамою через яку можна було ввійти до міста. Містилась Краківська брама на сьогоднішній вулиці Краківській, біля будинку № 23. Брама являла собою цілий фортифікаційний комплекс з вежами, мостами, барбаканом. Краківську браму у документах вперше згадали 1386 р., але тоді вона, як і вулиця звалась Татарською. До 1404 р. збудували гранчасту вежу кушнірів понад брамою, до якої вів дерев'яний міст, згаданий 1407 р. На відміну від Галицької брами Краківська була продовгуватою, з подвійними воротами, осі прорізів яких не співпадали. Ян Шиндлер 1476 р. розпочав мурувати барбакан діаметром у 19 м і малу вежу діаметром 10 м біля зовнішньої брами, сформувавши таким частином зовнішню частину брами на міському валі. Біля внутрішньої частини брами 1500 р. добудували другу малу вежу. У цих вежах знаходились скарбниці, до яких надходили зібрані у Львові податки - міські і королівські. На шиї Краківської брами, що мала ширину у 12 м, до 1522 р. збудували вежу на Гребельці для захисту її з сторони внутрішнього міського рову. Під час пожежі 1527 р. коплекс Краківської брами майже не потерпів, чи не єдиний серед фортифікацій міста. Вежі Краківської брами 1628 р. відремонтував за свої кошти бургомістр Мартин Кампіан, а 1655 р. архітектор Андреа дель Аква звів нову круглу вежу кушнірів. Вогнем з веж Краківської брами 1695 р. відбили напад на місто татар. При захопленні міста шведами у вересні 1704 р. єдина у місті обслуга вежі кушнірів загинула, але не здалась.

Вежа Кушнірів Краківської брами на панорамі 1608 року.

Изображение

Краківська брама на пластичній панорамі І. Качора.

Изображение

З початком спорудження Низького муру, призначеного для використання вогнепальної зброї, постало питання необхідності навчання міщан стрільби з неї. Тому біля зовнішньої частини Краківської брами у 1420-х роках спорудили Цельштадт (стрільниця) розміром 8м на 15 м, звідки міщани мали стріляти з гармати по міщені, розміщеній у міському рові біля наріжної вежі Високого муру. Також вправлялись у стрільбі з лука, аркебузи чи мушкету, гаківниці по мішені у вигляді півня. Під загрозою покарання міщани декілька разів на рік повинні були вправлятись у стрільбі, причому покарання негідну поведінку, появу п'яним становило 20 грошів. Для заохочення міщан 1445 р. було створено братство куркове, символом якого був півень. Золотар Матіас 1495 р. виготовив срібного півня, якого встановили на даху Цельштадту.

План Краківської брами, Цельштадт(в горі).

Изображение

Раз на рік ремісничі цехи після богослужіння у катедрі йшли урочистою ходою до ратуші, де до них приєднувались райці міста, і далі похід прямував до Цельштадту. Очолювали похід сурмачі і два полки гарнізону з полковниками. Останнім їхав сурмач і старий король куркового братства у короні, що була головним призом змагання. Згідно затверджених королем правил проходили змагання на найкращого стрільця міста, який отримував корону короля куркового братства, на рік визначені магістратом і королем привілеї і грошову винагороду. За друге місце давали вола, за третє барана із золоченими рогами. З 1635 р. обирали гарматного короля. Австрійці заборонили вручати корону, оскільки в імперії носити корону мав право лише цісар.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 02 июл 2011, 10:16 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
олена писал(а):
Панорама середньовічного Львова.

Изображение


Швидше, не дуже середньовічного. Наскільки знаю, це панорама Львова 2-ї половини XVIIIст. З.Розвадовського та С.Яновського?


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 02 июл 2011, 10:27 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Так. Це, ніби, ескіз до пластичної панорами Львова Вітвіцького. Знаходиться картина у експозиції Історичного музею.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 07 июл 2011, 9:50 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Вега писал(а):
Швидше, не дуже середньовічного. Наскільки знаю, це панорама Львова 2-ї половини XVIIIст. З.Розвадовського та С.Яновського?Так, Зиґмунт Розвадовський з колегою С. Яновським в 1929 році намалювали панораму Львова другої половини XVIII ст.
Дякую за уточнення, просто я не хотіла влазити у нюанси. На цій картині вже зображений період руйнації укріплень міста.
Швидше, не дуже середньовічного.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 26 июл 2011, 13:02 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Найбільш небезпечною, від ворожих нападів, вважалася ділянка Східного боку укріплень міста Львова і тому її укріплювали найсильніше. Подвійний ряд мурів з кількома вежами, два арсенали, рів, заповнений водою, високий вал з вежами і бастеями — такою у загальних рисах була система укріплень східного боку. Виникла вона не зразу — її будували понад 300 років. Спочатку було споруджено подвійний ряд мурів з чотирма вежами. У XVІ ст. збудовано Міський арсенал, який служив як один з вузлів оборони східного боку укріплень.

Изображение

Міський арсенал це оборонна споруда XVI ст., де тепер розташований єдиний в Україні музей зброї. Колись головний вхід до Міського арсеналу прикрашав напис: «Щасливе місто, яке в часі спокою турбується про майбутню безпеку». Львів, котрий лежав на перетині головних торговельних шляхів Заходу і Сходу, завжди був ласим шматком для усілякого роду загарбників. Після завершення будівництва двох замків і фортифікаційної лінії оборони, виникла нагальна потреба у спорудженні міського арсеналу, де повинна була виготовлятися і зберігатися зброя для оборони міста.

Изображение

Міський арсенал зведено у 1554-1556 роках з великих кам’яних блоків. Арсенал будувався під керівництвом будівничого Івана Лиса на місці давньої споруди, існуючої з 1430 р. За даними досліджень і розкопок, проведених в 1970-х роках, башта і стіни першого поверху мають давніше походження і були побудовані, мабуть, в XIV столітті. Свій теперішній вигляд споруда отримала після пожежі та відбудови 1574-1575 рр. Арсенал являє собою триярусну, прямокутну в плані будівлю довжиною 53 м, зі зрізаним південно-західним наріжником. В арсеналі відливали гармати, поряд – розміщувався склад боєприпасів. У вежі, яка примикала до арсеналу, мешкав міський кат, тут же відбувалися допити і катування.

Високий мур міських укріплень.

Изображение

Міський арсенал прибудований до Високого муру міськіх укріплень. З торців арсенал замикали оборонні вежі: з південного боку – Шевська вежа, а з північного боку – восьмигранна вежа Поворозників і Токарів, які частково збереглися дотепер.

Фрагмент вежі Шевців. До торцевої стіни арсеналу відтворений фрагмент Шевської вежі з оборонною стіною.

Изображение

У 1768-1770 роках в Міському арсеналі були ув’язнені гайдамаки – учасники українського визвольного повстання.

Изображение

Після вступу до Львова австрійців 1772 року будівлю арсеналу остаточно переобладнали на тюрму. У 1799 р., під час перебудови споруди арсеналу, у південну стіну була вмурована плита з рельєфними гербами Львова та родин Собєських та Яблоновських – на згадку про реставрацію фортифікаций . Раніше плита була розташована на міському оборонному мурі.

Изображение

Изображение

В 1973 р., під час реставраційних робіт, плиту демонтували та вмурували в стіну костела Св. Михаїла ордену кармелітів босих (тепер церква Св. Михаїла) на вул. Винниченка, де планувалося створення Музею львівської скульптури. Міський арсенал це пам'ятник ренесансної оборонної архітектури. Сьогодні в споруді розміщується музей зброї «Арсенал» — філія Львівського історичного музею, де експонується постійна виставка зброї і відкритий у 1981 році.

Експонати музею зброї «Арсенал».

Изображение

Изображение

Изображение

Музей зброї «Арсенал» - єдиний музеї такого зразка в Україні і на усьому пострадянському просторі. У нижньому поверсі, експозиція побудована за видом, місцем та часом виготовлення зброї, у ній представлені зразки холодної та вогнепальної зброї, елементи військової форти, колекція посуду із зображенням зброї та колекція військових орденів. Тут також можна оглянути старовинну скульптурну групу, яка колись прикрашала оборонні мури міста – «Святий Михаїл, що вбиває сатану». У приміщенні музею працює антикварна крамниця. Музейні експонати представляють понад 30 країн світу.

Так виглядав міський Арсенал в часи розквіту фортеці "Львів" (реконструкція і Качора).

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 02 авг 2011, 16:33 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Львів, як місто-фортеця мав 3-ри Арсенали, другим по вагомості був Королівський арсенал. На його місці вже 1575 р. стояв так званий Малий арсенал. Але оскільки в XVII ст. він виявився занадто малим, то в 1639-1646 рр. на його місці був зведений новий. Збудований Королівський арсенал за наказом короля Владислава ІY і слугував сховищем для міського запасу зброї перед очікуваною війною.

Королівський арсенал(реконструкція первісного вигляду І. Качора)

Изображение

Подібно, як і Міський, Королівський арсенал збудований між міськими стінами. Будував його, так само інженер-фортифікатор П. Гродзицький з 1639 року. В 1646 році арсенал був закінчений разом з майстернями і ливарнею, в який мали відливали різну зброю і дзвони.Він дістав назву Королівського, оскільки 2/3 вартості будівництва сплатив король Владислав IV Ваза. Арсенал використовувався як склад міської зброї і виконував свої безпосередні функції до 1768 р.

Изображение

Изображение

Як і Міський арсенал, Королівський був прибудований до Високого муру і входив до системи укріплень. Цікава його внутрішня схема. У разі штурму — це пастка для тих, хто увірветься у двір, бо кожна точка двору прострілюється з вікон. Будинок зведено з каменю, є прямокутним у плані з двома L-подібними крилами, з’єднані стіною. Ці стіни зі східного боку оточують внутрішнє подвір’я. Фасад, котрий виходить на площу перед арсеналом прикрашений лоджією і бароковим фронтоном. На бічному фасаді східного крила зберігся різьблений кам’яний портал у стилі ренесанс
При арсеналі діяли ливарня і майстерні. Над внутрішнім порталом стояла скульптурна група "Михайло-архангел вражає сатану", її виготовив львівський майстер Каспер Франке у 1638 р.

Изображение

Изображение
У 1704 р. вона була пошкоджена шведським ядром. У 1821 р. скульптуру перекинув вітер, при падінні вона постраждала, але була реставрована 1824 р. У 1866 р. цю скульптурну групу поставили на Гетьманських валах — центральній алеї нинішнього пр. Свободи. Хулігани обламали позолочені крила Михайла-архангела. Тоді ЇЇ забрали, тривалий час вона поневірялася на складах і врешті-решт потрапила до музею. Нині зберігається в Музеї зброї.
Арсенал виконував свої безпосередні функції до 1768 р.

Внутрішній дворик Королівського арсеналу.

Изображение

Изображение

З 1927 р. приміщення використовують під державний архів. Після 1939 р. тут містяться фонди Центрального державного історичного архіву України та дирекція Державного архіву Львівської області.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 08 авг 2011, 19:19 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Закінчуючи тему Львівськіх арсеналів, подається 3-й Львівський арсенал - арсенал Сенявських.
Арсенал Сенявських збудований за проектом військового інженера генерала Павла Ґродзицького в 1639 році. Знаходиться арсенал на вул. Бібліотечній, яка бере свій початок від кінця вул. Дорошенка біля костьолу Святої Марії Магдалени. Оскільки захоплення костьолу, що знаходився поза стінами міста, загрожувало безпеці останнього, арсенал став опорним пунктом у зовнішньому кільці оборонних споруд Львова. Тобто, згідно пізнішої оборонної доктрини, виконував роль форту, коли сама цитадель(місто) знаходилась за міськими укріпленнями.

Изображение

Изображение

Наприкінці XVII століття арсенал перед шведським наступом перенесли до резиденції Сенявських у Старому Селі, а сама будівля перейшла до родини Чарторийських, які влаштували поряд з будинком стайню і манеж. На початку XIX сторіччя будинок перейшов до родини Баворовських.

Архітектурні особливості.

У 1830—1840-х будівлю перебудовано за проектом архітектора І. Хамбреза (Шамбре) у дусі бідермаєрівського класицизму. Увага архітектора була зосереджена на східному фасаді, оформленому трикутним фронтоном і балконом на тосканських колонах. Скульптури на фасаді і в інтер'єрі роботи Йоана Баптиста Шімзера.

Изображение

У нижньому фронтоні поміщена скульптура лежачого коня (у натуральний розмір), а балкон прикрашений рельєфами із зображеннями орлів, які тримають гірлянди квітів.
Будівля арсеналу Сенявських цегляна, тинькована, прямокутна на плані, двоповерхова, з потужним цокольним поверхом, вимуруваним з рваного каменю. До кінця XIX ст. цоколь був прикритий шаром ґрунту, який усунуто при реконструкції вулиці і реставрації костелу. Східний фасад увінчаний доричним фризом, бічний фасад декорований скульптурою.

Изображение

Стара фотографія арсеналу Сенявських.

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 10 авг 2011, 22:34 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 11 авг 2011, 6:43 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Дуже дякую п. Олександр, я такого малюнку Ковалишина не бачила! Чи не могли би Ви описати його?

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 11 авг 2011, 8:42 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Я не ставлюся всерьйоз до "уявних відтворень" кінця 19 століття, зокрема авторства Ковалишина, архітектурних об"єктів, які до того часу не збереглись.
До них можна ставитись, як до художніх витворів, аналогічних тим, що продаються зараз на "Вернісажі" :D

Ось ще один яскравий тому приклад:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 11 авг 2011, 16:36 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
A_Wolkoff писал(а):
Я не ставлюся всерьйоз до "уявних відтворень" кінця 19 століття, зокрема авторства Ковалишина, архітектурних об"єктів, які до того часу не збереглись


Изображение

Шановний п.Олександр, ну я би не сказала, що це зовсім "уявні відтворення" - вони несуть в собі деяку інформацію, хоча деталі не зовсім відповідають реаліям. На данному малюнку(схематично) зображена Західна сторона міських оборонних споруд і її складові частини. Як вони зображені-це вже інше питання, але загальна картина відповідає дійсності і з цього всього дещо таки зберіглося. Я би хотіла спитати- що тут зображено?

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 11 авг 2011, 16:44 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Чесно кажучи, я не ставив собі за мету ідентифікувати об"єкти, зображені на цій літографії.
Просто дав її, як ілюстрацію до теми.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 13 авг 2011, 20:06 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
Декілька старих фотографій Королівського арсеналу.

Изображение

Изображение

Цікаві описи про фортецю Львів(Середмістя), яке знаходилось в мурах, бо Передмістя, поза мурами, фактично були не захищені, тому завжди йшли "з димом" при нападі ворогів. Наприклад уривок із “КНИГИ ПОДОРОЖУВАНЬ” ТУРЕЦЬКОГО МАНДРІВНИКА ЕВЛІЇ ЧЕЛЕБІ ПРО МІСТО ЛЬВІВ.
70-ті роки 17ст.
Про форму фортеці Львів. Ця фортеця, що утворює величезну округлість в долині, вкритій луками і встеленій тюльпанами, й лежить у підніжжя Львівських гір, нагадує столицю Аравії. Фортеця побудована поряд з містом і є міцним , надійним і сильним укріпленням. Вона невелика, в ній є лише п’ятсот будинків, башти всі вкриті тесом, церкви з дзвіницями. Арсенал і гармати ізолоьовані одні від одних і дуже великі, бо це місто має дуже багато ворогів. Навіть король Ракоці, зазіхнувши на це місто й прагнучи завоювати його і зробити своїм престолом, згубив у цій битві все своє військо і ледве врятувався сам. Є сорок п’ять укріплених веж, але скільки кроків вони мають в окружності, ці внутрішні фортеці, я не знаю.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Оборонні укріплення середньовічного Львова
СообщениеДобавлено: 16 авг 2011, 14:45 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2399
A_Wolkoff писал(а):
Чесно кажучи, я не ставив собі за мету ідентифікувати об"єкти, зображені на цій літографії.


Шановний п. Олександр, як я вже писала, на літографії Ф. Ковалишина показана Західна сторона міських оборонних укріплень і намалював він їх не просто так, а зі старих рисунків і планів. Попробую описати цю картину - на літографії чітко проглядається ріка Полтва, місток через ріку веде до Єзуїтської фіртки, яка проходить через Високий Мур. Ліворуч проглядається вежа костелу Єзуїтів, вежа Крамарів і Низький замок.

Изображение

На цьому плані показана (виносним елементом) Єзуїтська фіртка, за фірткою план костела Єзуїтів, а правіше прохід фірткою через мур. До костелу примикав будинок колишньої Єзуїтськоє колегії. Проект попереднього будинку колегії виконав Дж. Бріано. Учнями цієї колегії були Богдан Хмельницький і відомий мандрівник Василь Григорович-Барський. Будинок колишньої Єзуїтської колегії був перебудований у 1723 р.

Изображение

На цьому малюнку Ковалишина показаний Єзуїтський костел. Як бачимо вежа костелу така сама, як вежа на літографії. Вежа була найвищою у місті і зменшена по висоті після падіння вежі Ратуші, з ціллю безпеки.

Изображение

Частина Високого Муру збереглася до наших часів - мур підняли до колишньої висоти і при ньому відновили вежу Крамарів, вже як «новоділ».

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 278 ]  На страницу 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters