Хочу розповісти про мужню жінку Софію Хржановську (справжнє ім'я Анна Дорота фон Фрезен) - дружину коменданта Теребовлі.
У 1674 році, в рамках приготувань до наступної війни з турками, сейм постановив додатково укріпити Теребовлю і вислати туди залогу. Комендантом твердині назначили Яна Самуела Хржановського.
Наступного року яничари вкотре взялися спустошувати подільські міста й села, а 20 вересня 1675 року зупинились табором біля Теребовлі, очікуючи легкої перемоги. Та не так сталося, як гадалося - Хржановський мужньо захищав подільське місто. Те, що залога витримала важку осаду, було в великій мірі заслугою дружини пана коменданта Софії. Жінка не лише підтримувала в вояках бойовий дух, а й сама з шаблею брала участь у битвах. На таємній
нараді, сам Хржановський, запропонував виконати вимоги Ібрагіма-Паші і здати фортецю. У той момент відчинилися двері, й у кімнату зайшли жінки і діти. З гурту виступила Софія Хржановська і, показавши зібраним два кинджали, сказала: “Немає і бути не може ніяких переговорів із загарбниками. Будемо битися разом! Або помремо, або відіб'ємо ворога... До тебе звертаюсь, муже мій, і заявляю, що один кинджал вразить твоє серце, а другий моє, якщо у них погасне любов до свободи і честі Вітчизни”. Такі палкі слова підбадьорили обложених, і вони тримали оборону.
1. Софія примушує оборонців не здавати фортецю туркам. (можна збільшити)

2. Софія бере участь в обороні фортеці.



Відчайдухам посміхнулася доля: до міста наближалося звитяжне військо Яна Собеського, турки змушені були зняти облогу фортеці. Хоробрі оборонці замку були вшановані по честі, а сама облога турками швидко приростала легендами, головну роль в яких грала мужня пані комендатова.
Така легендарна популярність спричинила появу пам'ятника Хржановській біля стін замку. Первісний монумент з'явився ще у XVIII ст. і простояв до 1829 року, коли завалився. 20 березня 1869 р. Рада гмінна міста призначає 300 злотих на створення нового пам'ятника. Взялись збирати гроші. Люди офірували без охоти. Час йшов, гроші не прибавлялися, у 1886 році на честь героїні зводять кам'яну стелу біля замку, та мрія про монумент не полишає патріотичні голови.
У 1895 році замковою горою заопікувався Алєксандр Блажинський: руїни почистили від кущів, насипали стежки, огородили територію фортеці, поставили альтанки та лавиці, гору засадили деревами, а на сякі-такі кошти общини місцевий скульптор Ян Бохенка вирізьбив фігуру Хржановської. 11 листопада 1900 року монумент урочисто відкрили.


Під час Другої світової фігура жінки десь зникла.