Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 17 июн 2019, 9:03

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 3 ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Хомутець. Маєток Муравйових-Апостолів
СообщениеДобавлено: 04 мар 2015, 19:24 
Не в сети
Младший лейтенант
Младший лейтенант
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 окт 2009, 19:35
Сообщения: 364
Откуда: м.Кагарлик, Київська область
Маєток розташований у селі Хомутець Миргородського району Полтавської області.

Рід Апостолів, що походив з Молдавії, у XVІІ–XVIII ст. відігравав помітну роль в історії України. Вперше прізвище Апостол засвідчене 1649 р. в реєстрі війська Богдана Хмельницького у списку Андріївської сотні Миргородського полку. Це був Павло Охрімович (Єфремович) Апостол (1618-1678 рр.), волоський найманець, який спершу вступив на службу до польського короля Владислава IV Вази, потім служив ротмістром у Яреми Вишневецького, а згодом перейшов до козацького війська і невдовзі посів там значне становище. Павло Апостол у 1651-1658 рр. очолював спочатку першу Миргородську, потім другу Миргородську й Хомутецьку сотні Миргородського полку. У 1659-1664 рр. він вже очолював увесь Миргородський полк. Був П. Апостол і на старшинських урядах у П. Тетері, С. Опари, наказним гетьманом і генеральним осавулом у П. Дорошенка.
Власне Хомутецька садиба була заснована у другій половині XVІІ ст. тоді ще хомутецьким сотником П. О. Апостолом. У 1689 р. його син Данило Апостол (1654-1734 рр.) – згодом гетьман Лівобережної України (1727-1734 рр.) одержав на Хомутець універсал гетьмана І. Мазепи. У 1710 р. це право підтвердив царською грамотою Петро І. Миргородський полковник (з 1682 р.) Д. П. Апостол і збудував тут у XVIII ст. (ще до свого гетьманства) дерев’яний палац, заклав сад з теплицями. У 1677 р. Данило Апостол одружився з Уляною Іскрицькою (батько якої, Василь Іскрицький, був небожем гетьмана П. Тетері). У них народилося дев’ятеро дітей: троє синів – Іван, Петро, Павло і шість доньок – Тетяна, Парасковія, Ганна, Марія, Марфа та Анастасія.
Після смерті Д. Апостола 28 травня 1734 р. Височайшу грамоту на володіння Хомутцем отримала його дружина Уляна (Олена) (1690-1742 рр.). Тут вона знайшла свій останній спочинок.
Наступним спадкоємцем став другий син гетьмана Петро Данилович Апостол. Він з ранніх літ виховувався в Петербурзі, мешкав там у якості заручника. У 1728 р. був призначений лубенським полковником, але з повелінням жити у Москві, звідки був відпущений незадовго до смерті батька. У 1754 р. полковник Петро Апостол збудував у Хомутці кам’яну Троїцьку церкву з дзвіницею. Після його смерті маєток успадкував старший син Данило Петрович, генеральний хорунжий (1762-1767 рр.), бригадир, член Малоросійської колегії (1784-1786 рр.). Відомості про тогочасний дерев’яний панський палац і сад з теплицями залишив А.-Й. Гільденштедт, який у складі російської наукової експедиції відвідав Хомутець у 1774 р.
Наступним власником маєтку став Данило Петрович Апостол, який був великим прихильником садівництва.
Саме Петро Данилович і Данило Петрович у 1760-ті роки стали головними будівничими родинного палацу. Архітектор споруди невідомий.
Изображение
Останнім власником Хомутця з роду Апостолів був Михайло Данилович, полковник (1814 р.). За ревізією 1782 р., він володів 8051 душею у містечку Хомутець та селі Попівці. Він вважався диваком. Проживши 13 років у шлюбі, він вигнав дружину після того, як їх єдиний син помер в дитинстві. Потім він розпочав жити з дружиною колезького асесора Лизогуба. За скаргою останнього Михайла Апостола на три роки ув’язнили до Лубенського монастира на покаяння. Після його смерті у 1816 р. рід Апостолів по чоловічій лінії урвався.
Маєток перейшов у спадок Іванові Матвійовичу Муравйову (1770-1851 рр.), нащадку гетьмана Данила Апостола по жіночій лінії (по онучці Олені) – відомому російському письменнику, історику, перекладачеві, дипломату, громадському діячеві академіку Російської академії наук.
Сама історія успадкування досить цікава. У 1796 р. І. Муравйов, подорожуючи Україною, вперше заїхав до свого двоюрідного брата Михайла Апостола. У грудні цього ж року Муравйов розпочав дипломатичну службу з посади міністра-резидента при дворах герцога Ольденбурзького і єпископа Любекського. У 1799-1800 рр. був посланником у Копенгагені. У 1800 р. відкликаний в Росію, отримав чин таємного радника, а в 1801 р. став членом Колегії закордонних справ.
Після повернення посланника з-за кордону стосунки відновив М. Апостол, який шукав захисту від колишньої дружини та сестриної небоги, котрі намагались заволодіти його майном, а самого ув’язнити у монастирі. Муравйов втрутився у цю ситуацію, використавши свої знайомства при дворі. На знак подяки М. Апостол запропонував родичу прийняти прізвище Муравйов-Апостол і стати спадкоємцем його величезного статку. Після виходу у відставку (1805 р., внаслідок суперечностей з Олександром І) І. Муравйов-Апостол мешкав у Бакумівці, подарованій йому М. Апостолом у 1801 р. Але після смерті того в 1816 р. звідкілясь з’явився духовний заповіт, який начебто відмовляв І. Муравйову-Апостолу в праві спадщини, проголошуючи спадкоємицею всього маєтку небогу покійного Синельникову. Миргородський повітовий суд негайно визнав цей документ. Це рішення підтвердив і міністр юстиції. І лише після звернення І. М. Муравйова-Апостола до імператора, за рішенням Комітету Міністрів, справу було вирішено на його користь.
Так у 1817 р. Іван Муравйов-Апостол оселився у Хомутці, володів 3478 кріпосними душами і тринадцятьма десятинами землі. До речі, родичі М. Д. Апостола Синельникови, незадоволені заповітом, спалили будинок і вирубали найкращу в парку столітню липову алею.
Тому Муравйову-Апостолу довелося чимало «попрацювати». Він прибудував до центрального дерев’яного палацу цегляні флігелі,
Изображение Изображение
сполучивши їх з основною будівлею напівкруглими переходами (також цегляними),
Изображение
що загалом утворювало П-подібну композицію парадного двору – курдонеру, характерну для садибно-палацової архітектури доби класицизму (в Росії – початок XVIII – перша половина XIX ст).
Изображение
Головний вхід оздоблював своєрідний ґанок, над яким на рівні другого поверху влаштували терасу-балкон, куди був вихід з парадної зали.
Изображение
На фасаді центральної башти розташований герб Муравйових-Апостолів. З боку паркового фасаду існувала тераса-лоджія, сходи від якої вели до партеру, альтанки та ставка з двома штучними острівцями і містками (альтанка і містки не збереглися).

Ландшафтно-планувальне рішення маєтку ґрунтувалося на регулярних та пейзажних прийомах організації території.
Изображение
Головний в’їзд проходив від села через місток через р. Хомутець. На той час регулярні композиційні прийоми, що спиралися на трансформовані італійські й французькі (барокові, класицистичні) канони, застосовувалися при вирішенні передпалацової території. Таке чітке регулярне рішення території властиве й садибному комплексу в Хомутці: геометричне розбиття передпалацової частини парку на квадрати, насадження дерев по їх периметру. Але простежується і деякий відхід від суто регулярних засад: природний вигляд дерев, без підстрижених форм.
Пейзажні прийоми, що спиралися на англійські та східні канони паркобудування, характерні для запалацової території. Таке вирішення території садибного комплексу проявилося не лише у розплануванні доріг, а й у вільному розміщенні рослин, окресленнях водойм, створенні мальовничих груп дерев: липи, береста, клена, верби, каштана, берези. Незважаючи на більш-менш рівнинний характер паркового рельєфу садиби, тут немає жодної прямолінійної доріжки.

Три старші сини І. Муравйова-Апостола від першого шлюбу – Матвій, Сергій та Іполіт, які були одними з засновників та активними учасниками декабристського руху, проводили тут у 1820-ті роки таємні засідання за участю П. Пестеля, М. Бестужева-Рюміна, М. Луніна та інших.
І. М. Муравйов-Апостол повернувся на державну службу в 1824 р., та був звільнений остаточно у 1826 р. за станом здоров’я і перебував за кордоном, повернувшись у Росію незадовго до смерті. Після смерті Івана Матвійовича (1851 р.) маєток перейшов у власність його наймолодшого сина Василя. В. І. Муравйов-Апостол помер бездітним у 1866 р. Після цього маєток було поділено, і Хомутцем з панською садибою заволодів С. К. Гартінг, колишній миргородський предводитель дворянства, який був одружений з вихованкою В. І. Муравйова-Апостола.
Після революції 1917 р. маєток було пограбовано і потім націоналізовано. У січні 1918 р. в Хомутці встановилась радянська влада. На базі поміщицького маєтку було відрито прокатний пункт сільськогосподарських машин, худоби та насіння. В 1920 р. у колишньому палаці відкривається одна з перших в Україні агропрофшкола. У 1932-1933 рр. цей навчальний заклад носив назву Хомутецький зоотехнікум ім. Декабристів. У 1960 р. технікум було реорганізовано в ветеринарно-зоотехнічний.
У 1965 р. в Хомутці відкрився історичний музей. Частина експозиції була відведена речам з маєтку Муравйових-Апостолів – книги, чорнильниця, настінний годинник тощо. Згідно рішення виконкому Полтавської обласної Ради від 10 грудня 1970 р. палацу надали статус пам’ятника історії і взяли під охорону як місцеву пам’ятку. Однак він так і не був визнаний пам’яткою архітектури державного значення і не включений до державного реєстру (що в подальшому і стало однією з причин занепаду). У 1975 р. в одному з приміщень палацу було відкрито кімнату-музей декабристів, де зберігалась частина експозиції Хомутецького музею, присвячена декабристам. Тоді ж на фасаді палацу встановлено меморіальну дошку (збереглася).
Але коли технікум збудував нові корпуси, будівля стала пусткою. Кімнату-музей декабристів було зачинено, а декабристські речі просто зникли. Кажуть, що дзеркало та стіл Муравйових-Апостолів вивезла вночі невідома машина. Мабуть, вони осіли в приватних колекціях.
Сам Хомутець перетворився на занепадаюче село, куди можна дістатися по жахливій дорозі. Через відсутність відвідувачів зачинено й місцевий сільський музей.
З початку 1990-х рр. палац перебуває в аварійному стані. Підходи до будівлі після дощу потопають у грязюці, вікна вибиті, провалилася частина даху, всередині сміття. Від колишньої розкоші панської садиби залишились лише фрагменти: ліпнина з гербами колишніх власників та розетками, унікальна набірна дерев’яна стеля в одній із кімнат, розписи на стелях в інших кімнатах.
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

В занедбаному стані перебуває Хомутецький парк,
Изображение
хоч і є пам’яткою садово-паркового мистецтва. Займає площу 77 га (хоча за іншими даними – всього 15 га). За переказом, засновниками парку наприкінці XVIII ст. вважаються брати Сергій, Матвій та Іполіт Муравйови-Апостоли. Тут зберігся трьохстовбуровий дуб черешчатий, посаджений Іваном Муравйовим-Апостолом на честь трьох синів.
Изображение Изображение
За переказом, нібито існувало пророцтво, що дуб залишиться на довгі роки, а доля трьох синів господаря буде сумною. Нині на території парку ще ростуть липа, граб, береза, віком понад 200 років.
Відносно нещодавно (не пізніше весни 2014 р.) котрийсь із нащадків Муравйових-Апостолів приїздив з-за кордону з пропозицією почати реставрацію маєтку за власні кошти. Але місцеві «правителі» не захотіли навіть цього …
Так що можна порекомендувати встигнути відвідати цю історичну цінність, якій, швидше за все, жити залишається недовго.
(Фотозвіт - результат екскурсійної поїздки 23.05.2014р)


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Хомутець. Маєток Муравйових-Апостолів
СообщениеДобавлено: 04 мар 2015, 22:21 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 27 авг 2007, 17:22
Сообщения: 4420
Откуда: Львов
Жахливо! Що ми залишимо своїм нащадкам?
Не створивши нічого свого, ще й не зберегли того, що дісталося нам у спадок від попередніх цивілізацій....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Хомутець. Маєток Муравйових-Апостолів
СообщениеДобавлено: 26 окт 2016, 10:26 
Не в сети
Полковник
Полковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 авг 2007, 19:37
Сообщения: 4317
Откуда: Город-герой Киев
Пара фотографий усадьбы 1943 года.
Изображение

Изображение

_________________
Memento quia pulvis est...

Не стоит иметь дело с людьми, у которых слишком гибкая совесть.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 3 ] 

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters