Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 16 янв 2019, 19:55

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 74 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Австрийский форт № Х в Рясне
СообщениеДобавлено: 29 дек 2013, 18:38 
Подполковник
Подполковник

Переглядала фотографії по форту №Х в Рясне і зауважила, що на фотографії, яка нижче, проглядається З'явленська гора. Значить фотографія ідентифікована правильно: на фото форт №Х.
Є ще пару фотографій з описом, що ці фото зроблені на місцях боїв біля Львова в червні 1915 року, але не можу їх прив'язати до місцевості і до яких фортів належать. ;) Фото можна збільшити.

ИзображениеИзображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 11 янв 2014, 14:07 
Подполковник
Подполковник

Знайшлася така пара фотографій:

1) Форт Рясне, захоплений 1-м Віденським ландверним полком.
Изображение

2) Три лінії окопів, з яких власне форт Рясне і атакували. Наступ на форт тривав 6-годин.
Изображение

Джерело - часопис часів ПСВ "Unsere Krieger".

СообщениеДобавлено: 11 янв 2014, 19:19 
Подполковник
Подполковник

Ну пан Володарський, велике дякую, дуже гарна інформація! :shock:
Ви правильно подали написи, але цікаво було прочитати самій. Довший час розглядала ці надписи при фотографіях і не могла розібратись: які то мови. Нарешті дійшло: там написано німецькою, угорською, чешською, польською, українською(латинка)...
Українською прочитала: "Форт Рясна, здобутий 1-м Віденським полком піхоти крайової оборони", друге фото: " Три на скоро викопаних окопи нашої піхоти, під час 6-ти годинного наступу на форт Рясна, що на Північному заході від Львова".
Виходить, що російська залога форту в Рясні, на протязі шести годин, стримували наступ цілого полку Австро-угорських військ. Значить австрійська пропаганда не даром малювала плакати, які показували бої за Лемберг.

олена писал(а):
В багатьох джерелах подається інформація, що тільки форт на З’явленській горі чинив опір наступаючим австро-угорським військам на Львів. Але це не зовсім достовірно: вивчаючи наявні фотографії 1915 року по форту в Рясній, можна зауважити, що форт № Х чинив австро-угорським військам також опір. Австро-угорцям довелось вести артилерійський обстріл форту і були загиблі.

Ви допомогли підтвердити моє припущення про оборону форту №Х в Рясні, дякую! Ще на шляху наступу австрійців на Львів був і форт в Скнилові, цікаво чи були бої і за нього?
Пане Володарський, у мене до Вас запитання: що показано на першому фото, які то заглиблення? Що це може бути? Я збільшила і зробила з 1-го фото скриншот цього цікавого місця. Подаю скриншот нижче.

ИзображениеИзображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 11 янв 2014, 19:58 
Подполковник
Подполковник

На ті копанки теж звернув увагу, довго роздивлявся те місце на моделі форту. Виглядає так, начебто це протишрапнельні "індивідуальні сховки" в стінці рівчаку, який проходить між колючим дротом і валом форту. Імовірно, австрійці окопалися при зайнятті форту.
Менш вірогідно - це бійниці в бонеті на цьому-ж валу, але об"ємне сприйняття цієї ділянки все ж таки віддаляє ці штуки від валу. Тим більше що в самому валку геть нема жодних заглиблень.

СообщениеДобавлено: 12 янв 2014, 10:44 
Подполковник
Подполковник

Шановний п. Володарський, знайшла такі оперативні повідомлення заступника начальника австрійського Генерального штабу в Відні від 22.06.15р.

Цитата:
Einzelne Befestigungsanlagen an der West- und Nordwestfront von Lemberg sind nach heftigen Kämpfen, in denen sich die Wiener Landwehr besonders tapfer schlug, in unserem Besitz. Der Stellvertreter des Chefs des Generalstabes. Feldmarschalleutnant.

Окремі укріплення на Заході і Північному заході перед Львовом, після запеклих боїв, в яких особливою хоробрістю відзначились віденське ополчення (Віденський Ландвер), опинилися в нашому розпорядженні.
Заступник начальника Генерального штабу. Feldmarschalleutnant. (Фельдмаршал-лейтенант)

олена писал(а):
Ще на шляху наступу австрійців на Львів був і форт в Скнилові, цікаво чи були бої і за нього?

В оперативному повідомленні згадується укріплення на Заході Львова, а це якраз може бути форт в Скнилові?

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 13 янв 2014, 19:49 
Подполковник
Подполковник

олена писал(а):
Пане Володарський, у мене до Вас запитання: що показано на першому фото, які то заглиблення? Що це може бути?

ИзображениеИзображение

Шановний п. Володарський, чому я це запитала? У мене є не ідентифіковане фото, яке підписане, що походить з місця бойових дій під Львовом 22 червня 1915року. Прив'язати його особливо не має до чого, хіба що на задньому плані ліс. Кінцівки лісу з правої і з лівою сторін форту, я знаю добре, але на нижньому фото тільки середина лісу. Мені видається , що ніби знайшла зачіпку.
На не ідентифіковане фото наклала ідентифікований ліс і позначила, що співпадає. Пришла до висновку: дане фото належить форту №Х. Фото треба "клікнути".

ИзображениеИзображение

Тепер, коли фото ідентифіковане, на ньому краще видні, згадані вище заглиблення. Вони виглядають так ніби зроблені з бетону. Цікаво довідатись, що вони собою являють і яке їх призначення?

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 13 янв 2014, 21:27 
Подполковник
Подполковник

Скнилів напевно теж був "задіяний" в боях червня 1915-го, бо стояв просто біля головної дороги на Львів з заходу. Але по ньому, на жаль, жодної конкретної інформації нема.
Стосовно ніш. На фото - стрілецька позиція на "валу" форту. Позиція має протишрапнельний дашок. Кожна ніша відповідає місцю одного бійця, фактично це прообраз "ячейки".
Бетону там нема зовсім. Форти ці не були відразу побудовані з усіма дерев"яними конструкціями та обшивкою стрілецьких позицій. Так просто не робили. Насипаний вал "плакувався" дерниною, щоб трималися його схили. А коли виникала небезпека війни, то вже тоді приступали до "врізки стрілецьких позицій в бруствер валу".
В кадрі ми якраз і бачимо результат "врізки" в стінку валу. Адже стріляти, напівлежачи на землі (схил валу) не дуже зручно, аніж стоячи прямо. Також ніша дозволяла присісти в ній, притулившись спиною до стінки, під час обстрілу. Ніши на такий випадок робили навіть в бетонних брустверах справжніх фортів тих часів.
Певну подібність "бетону" в кадрі маємо від того, що земляні стінки могли бути банально обмазані глиною чи просто обтерті водою. Така собі штукатурка...як мазанки робили. Час від часу таку обмазку видно на фото австрійських окопів.

СообщениеДобавлено: 16 янв 2014, 11:34 
Подполковник
Подполковник

Volodarsky писал(а):
Позиція має протишрапнельний дашок. Кожна ніша відповідає місцю одного бійця, фактично це прообраз "ячейки". Бетону там нема зовсім. Певну подібність "бетону" в кадрі маємо від того, що земляні стінки могли бути банально обмазані глиною чи просто обтерті водою. Така собі штукатурка...як мазанки робили. Час від часу таку обмазку видно на фото австрійських окопів.

Шановний п. Володарський, на мій погляд в ґрунті не можливо так чітко вирізати "ячейки" з ребрами жорсткості і обрамленням. Ґрунт є ґрунт, на ньому не закріпиш надійно підпори протишрапнельного дашка, як показано на першому скриншоті. При першому обстрілі, навіть без попадання снаряду - це все обсиплеться.
На другому скриншоті видно отвір, такий в ґрунті також не буде триматись, а він напевно має якесь призначення. Видно також обсипаний кусок, ніби штукатурки. Ну дуже це все нагадує бетонну конструкцію?

ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 16 янв 2014, 21:28 
Подполковник
Подполковник

В грунті, особливо глинистому та суглинку, все тримається добре, в тому числі і вирізки. На кадрі першому навіть видно шари грунту (світліший горішній, темніший нижчий).

СообщениеДобавлено: 11 мар 2014, 19:21 
Подполковник
Подполковник

олена писал(а):
Звичайно, я не можу гарантувати, що це залишки форту. Треба перевірити "підозрілий" об'єкт, споруда накрита шаром землі і на ній поросли вже дерева.

Вдалося проникнути на територію ТЕЦ і сфотографувати "підозрілий" об'єкт"- виявляється що це скоріше якісь резервуар для зберігання резервів води. Кажуть: "дурень думкою багатіє" і це на жаль виявляється не оборонний об'єкт. :( Можна збільшити.

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

На верху резервуару стоїть таке бетонне кільце.

ИзображениеИзображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 23 мар 2014, 17:15 
Подполковник
Подполковник

Volodarsky писал(а):
В грунті, особливо глинистому та суглинку, все тримається добре, в тому числі і вирізки.

ИзображениеИзображение

Шановний п. Володарський, знайшла щось подібне до обговорюваних нами вище, в темі форту в Рясному, занурень(заглиблень) в схил часів ПСВ. То, як я зрозуміла, були маленькі укриття для бійців? Але на нижньому фото заглиблення хаотичні, а на верхньому чітко розплановані. Це фото можна збільшити.

ИзображениеИзображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 24 мар 2014, 21:36 
Подполковник
Подполковник

Так, це "лисячі нори", як називали такі індивідуальні копанки-сховки під бруствером. Але на фото у форті ці ніши були подвійного призначення - і місце для стрільця, і укриття. На нижній фотці - суто укриття.

СообщениеДобавлено: 25 мар 2014, 10:01 
Подполковник
Подполковник

Цікаво, чи це ці самі "лисячі нори"?

Изображение

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 25 мар 2014, 16:29 
Подполковник
Подполковник

Вони. Давали надійний захист проти шрапнелі та осколків снарядів-гранат. Також від опадів, якщо досить заглиблена і закритися наметом, як на останній фотографії. Але влучання навіть в радіусі кількох метрів снаряду польової гаубиці приводило до обвалу таких нір. Тому це засіб суто нашвидкоруч зробити укриття. Далі треба робити нормальні сховки, обшиті деревом чи металом.

СообщениеДобавлено: 20 июн 2014, 11:17 
Подполковник
Подполковник

Знайшла таку інформацію:

Volodarsky писал(а):
Німецька авіація почала нальоти на львівський аеропорт з перших днів червня 1941 року, ще до офіційного початку радянсько-німецької війни. За свідченням капітана 3-ї винищувальної групи Люфваффе фон Гана, коли «Скнилів» потрапив до німців, на аеродромі було 264 знищених радянських літаків. Завалене їхніми рештками льотне поле було непридатним до користування. Так, коли 9 липня 1941 року з Самбора до Львова прилетіли 10 розвідників «Смолік» та 10 винищувачів «Авіа Б.534» словацьких збройних сил, то вони були вимушені приземлятися на полях біля Рясного, де згодом влаштували тимчасовий військовий аеродром. Згодом німці розчистили й скнилівське летовище. Тож німцям довелось влаштувати тимчасовий військовий аеродром біля Рясного. У 1944 році, після захоплення Львова Червоною армією, польоти розпочалися з Рясного, лише пізніше — зі Скнилова

Раніше, на початку теми я писала: "На дальніх підходах до Форту, на підвищеннях над рівнинною місцевістю, стояли видвинуті вперед бетоновані ДОТи." Як мене переконали, що ці Доти не могли належати до часів австрійського Форту №Х, так як Доти з'явилися під час ПСВ десь в 16-тих роках.
Можливо ці Доти були збудовані для охорони згаданого вище аеродрому? Дислокацію двох ДОТів, я подавала вище і фото одного біля вул. Шевченка. Третього ДОТу розташування точно не знаю. Цікаво хто міг побудовати ці ДОТи? Напрошується ці ДОТи: або німецькі, або радянські?

олена писал(а):
Один раз вирішили пройти по стежці вздовж бетонної огорожі заводу Львівхімсільмаш. Йшовши по стежці, не доходячі до кінця огорожі метрів 250- 300 я побачила двох хлопчаків на невеличкому зарослому бузгорку, вони покликали мене і сказали: "Дивись тут стоїть ДОТ"! Я піднялась до них, це був другий ДОТ в моєму житті, який я побачила, перший бачила на Цитаделі перед огорожею з боку Поштамту. Цей ДОТ різко відрізнявся від першого тим, що він піднімався над поверхнею десь на 1-1,5 м. і це зразу впало мені в очі і запам’яталось.

Як я писала, що цей ДОТ, біля забору заводу Львівхімсільмаш, зовсім не подібний по конструкції до того, що є біля вул. Шевченка.

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 20 июн 2014, 17:11 
Подполковник
Подполковник

Якщо ув"язувати ДОТи саме з аеродромом, а він з"явився лише за німців, то відповідь очевидна.

СообщениеДобавлено: 02 июл 2014, 0:37 
Старший солдат
Старший солдат

Volodarsky писал(а):
Якщо ув"язувати ДОТи саме з аеродромом, а він з"явився лише за німців, то відповідь очевидна.

Не совсем так, аэродром в Рясне был там ещё при польше и присутствует на польских картах 30-х годов

СообщениеДобавлено: 02 июл 2014, 5:48 
Подполковник
Подполковник

Stinger писал(а):
Не совсем так, аэродром в Рясне был там ещё при Польше и присутствует на польских картах 30-х годов

Шановний п. "Stinger", а Ви не могли би знайти і показати таку карту? Згідно загальновідомих джерел, аеродром був на Левандівці і побудованиЙ за часів Австрії

Цитата:
Левандівський аеропорт, збудований австро-угорською владою 1914 року як військовий, з 1922 року почав приймати й пасажирські літаки. Але він не був до цього пристосований. Так, зокрема, канцелярія цивільних авіаліній спочатку розміщувалася в кількох залізничних вагонах, а потім переїхала до невеликого дерев'яного будинку, який теж був замалий. Навколишню забудова заважала розширити аеропорт, тому 1923 року було вирішено збудувати новий поблизу села Скнилів.

Після того, як німці в 1941 році розбомбили аеродром на Скнилові: "літаки були вимушені приземлятися на полях біля Рясного, де згодом влаштували тимчасовий військовий аеродром."
Тут зазначено, що німці влаштували тимчасовий аеродром. http://nsau.lviv.ua/archwestukr/sporuda ... y-terminal
Як я знаю, аеродром функціював ще і деякий час після війни, як польовий аеродром.

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 18 июл 2014, 0:12 
Старший солдат
Старший солдат

Я вже колись дописував по цій темі на Експлорері, перенесу сюди фото (до речі фото пана Волкова, я їх брав з цього форума) :)

Одже аеродром, варто сказати, що він був не в рясне, а на левандівці

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А от мої карти

Изображение

Изображение

СообщениеДобавлено: 18 июл 2014, 4:55 
Подполковник
Подполковник

Stinger писал(а):
Одже аеродром, варто сказати, що він був не в Рясне, а на Левандівці.

Так аеродром був на Левандівці ще за Австрії, потім його перенесли до Скнилова. Левандівський аеропорт знаходився на місці сучасної Левандівки приблизно між головним залізничним вокзалом та вокзалом станції «Клепарів». Цю місцевість тоді називали Янівські блоні.
Будівництво на Скнилові розпочалося у 1925 році і закінчилося у 1936-му, однак, перебазування відбулося вже у 1929 році, коли новий аеропорт «Львів» на Скнилові замінив левандівське летовище. У 1930-х територію колишнього летовища вже розпланували під мережу майбутніх вулиць. Коли почалася війна, то територія левандівського летовища почала забудовуватись і не було місця. Цей аеродром, до речі, мав малі розміри льотного поля, тому і був перенений на Скнилів.
Польовий військовий аеродром у Рясному, знаходився під час 2-ої Світової війни і декілька років ще після. Літаки , після розбомбування німцями Скнилова, були вимушені приземлятися на полях біля Рясного, де згодом влаштували тимчасовий військовий аеродром. Можна сказати, що це третій аеродром і до Левандівського відношення не має-він знаходився ближче вже до Рясної Руської, десь за фортом Х, або навіть частково на його колишніх теренах. Це, можливо, підтверджує наявність трьох ДОТів, два з яких я бачила особисто.

Последний раз редактировалось олена 18 июл 2014, 5:56, всего редактировалось 1 раз.

Профиль Отправить email  

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 74 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа