Украинский историко-фортификационный форум

relicfinder.info
Текущее время: 16 июл 2019, 0:12

Часовой пояс: UTC + 2 часа
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 23 ]  На страницу 1, 2  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 12 дек 2011, 17:40 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
На землі Беларуси збереглося не мало свідків кривавої середньовікової історії – неприступні колись стіни фортець, прорізані вузькими бійницями, високі башти замків, увінчаних шпилями. Представником однієї із таких фортець є фортеця Старий Бихов, славне місто з замком над Дніпром . Биховський замок це самий східний замок на території Беларуси. Замком, в різні часи, володіли Свідригайло, князі Гаштольди, Ходкевичі і Сапеги. В 1772 році місто з замком ввійшли до складу Російської імперії.

Фортеця Старий Бихов

Изображение

Для нас історія фортеці цікава ще і тим , що в осаді її брав участь Іван Золотаренко - брат Василя Золотаренка й Ганни — третьої дружини Б. Хмельницького. У травні 1654 року він був призначений Б. Хмельницьким сіверським наказним гетьманом. Очолив 20-тис. українську армію, яка воювала проти польсько-литовських військ на північноукраїнських землях і в Білорусі. У червні — вересні 1654 року козацькі полки під його командуванням визволили Гомель, Черченськ, Новий Бихів. Активні воєнні дії козаків, очолюваних наказним гетьманом, примусили об'єднані польсько-литовські сили під командуванням Я. Радзивілла і Гонсевського відмовитися від наступальних операцій у районі Могилева. Але могутня фортеця Старий Бихов стримувала просування козацьких полків. Укріплена на сучасний манер фортеця над Дніпром більше року чинила запеклий опір козакам і московським військам - і була чи не єдиним горіхом, який так і не піддався козацькому завойовнику. Розлючений затятістю захисників міста, ще весною наказний гетьман обіцяв їм: "Коли візьмемо вас мечем, і малого дитя живим не залишимо". Ім'ям Золотаренка на той час білоруські матері вже лякали дітей. Прибувши на початку жовтня під мури обложеного міста, наказний гетьман був сповнений рішучості узяти Старий Бихів. Проте сталося несподіване - 7 жовтня 1655 року під час вилазки захисників міста Золотаренкові "на герці (тобто під час сутички ) прострелено ногу з мушкету, від цієї [рани] у нозі і помер під Биховом.»

Так виглядав Биховський замок в часи свого розквіту.

Изображение


Герб міста Бихов- дві схрещені гармати. За часів входження у Російську імперію появляється ще двуглавий орел.

Изображение

Бихов - місто, чия історія розвитку тісно пов'язана з військовою справою. Навіть на гербі містечка - дві гармати. «Людвисарня» - так в середньовіччі називалися ливарні майстерні з виробництва гармат . Перша майстерня з'явилася ще в 1555 році, коли містом володіли магнати Ходкевичі. Одним з перших людвісаріев був, ймовірно, німець Кашпір Ганус. У 1565 р. він відлив «вогненну пушку», яка пізніше, під час Лівонської війни (1558-83), перекочувала в Москву. В Бихові виготовляли дробові гармати: шротівниці, мортири, багатоствольні установки "органи", "шмигавиці". Биховські гармати поставлялись у Москву і Київ. В кращі часи в містечку було до 18 майстерень. У цих майстернях виготовляли ядра, картеч, артилерійські й ручні гранати. В 1697 Биховський людвисарій майстер німець Петрок і його помічник Юрка були запрошені до Могильова, де відлили магістрату міста велику бронзову гармвту. Старий Бихов тому й герб такий отримав, що тут діяла ця відома на все королівство майстерня. Плата робітникам людвісарні була стабільна - по 4 злотих за один пуд лиття. Пізніше, в середині XVIII ст., в цій майстерні займалися тим, що переплавляли старі гармати на нові. Ще в 1912 р. в Биховським замку в якості експонатів зберігалось 10 стародавніх гармат місцевої виливки.


Для наших Форумчан хочу подати фотографію, правда відношення до середньовіччя не має, але цікава в тему. :|

Изображение

На фотографії зафіксований момент переправи німецької танкової колони через Дніпро. Старий міст взірвано відступаючими радянськими військами і танки переправляються по тимчасовому дерев"яному мостові. Знимок зроблений з лівого берегу Дніпра. Що цікаво, на знимку, на задньому плані, чітко видно Биховський замок і кам"яний православний собор.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 22 дек 2011, 16:52 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
ОПИСИ БИХОВСЬКОГО ЗАМКУ.

У письмових джерелах поселення під назвою «двір Бихов» вперше згадано у грамоті князя Дмитра Семеновича 31 травня 1393. У 1430 р. він знаходився у володінні князя Свидригайла, перейшовши потім у руки князів Гаштольда. Після згасання цього роду в 1542 р. Бихов виявився у могутніх магнатів Ходкевичів. Їм він належав до 1625 р., перейшовши потім у спадок до Сапега.
Поселення виникло на правому березі Дніпра недалеко від злиття з ним річечки Мокранкі і з цього боку воно було надійно захищене природою.
У 1590 р. власник Бихова Ян Ходкевич, який займав посаду гетьмана Великого князівства Литовського, отримав від короля грамоту на спорудження тут Кам'яних замкових укріплень, які змінили дерев'яні. При Карл Ходкевич, в 1610 - 1619 рр.., Будівництво було продовжено і завершилося при Льва Сапеги, коли місто отримало потужну бастіонну фортифікацію. Величезний 800-метровий вал з бастіонами, равелінами і ровом у вигляді півкола надійно захищав Бихов і приніс йому славу неприступної цитаделі.
Перший ярус кожної восьмигранної башти мав сім бійниць висотою 70 см., перекритих напівкруглою аркою шириною 73 см. На другому ярусі розміщувалися вісім бійниць. Усі вежі збереглися до нашого часу частково. У замок можна було потрапити через підйомний міст в'їзний брами, яка розташована між восьмигранними баштами. Посередині мосту містилися підйомні дерев'яні решітки.
Сама кам'яна брама мала металеві підйомні грати - герсу, полотнище двостулкових воріт «на бігунах», «пішохідну кватирку» на завісах і систему залізних засувів. На другому поверсі брами знаходилася кімната «з каміном і грубкою», і сьогодні продаж камінів також популярна. Завершувалася вежа круглим куполом - «галкою» з флюгером - «Вітровики» у вигляді герба Сапєг. Зліва від брами знаходилася будівля «кам'яної кухні». Біля неї були два приміщення з піччю. Праворуч від в'їзної вежі була кам'яна казарма, яка складалася з двох приміщень. На осі в'їзду стояв палац, в якому верхню частину займали кімнати господарів, а на першому поверсі розташовувалися службові приміщення. Середину його головного східного фасаду фіксувала висока багатоярусна башта з годинником. Із замку за межі міста вів, як мінімум, один підземний хід.
Господарі Бихова дбали не тільки про укріплення міських і замкових бойових споруд. Для захисту міста в Угорщині та Німеччині наймалися професійні солдати. Сапеги також сприяли розвитку в місті військових ремесел. Тут була своя «людвісарня» - ливарна майстерня пушкарская, майстри-«людвісари» якої відливали гармати різних калібрів і типів: дробові («шротовніци»), мортири («мордери»), багатостовбурні «органи». Тут же проводилися ядра, картечних заряди і гранати. Останні були як артилерійські, так і ручні. Причому, за відомостями за 1682 р., гранати робилися не тільки залізними, дерев'яними («точеними»), а й скляними.
Скляні гранати не варто представляти у вигляді сучасних гранат «пляшкової» конфігурації. У XVII в. вони виготовлялися з дешевого непрозорого скла песковитого кольору у формі кулі з отвором усередині. В куля містилося вибухова речовина (як правило - порох) і гніт. Під час облоги гніт підпалювався, а куля скачували по валу назустріч нападникам, де і вибухав, завдаючи, при цьому піхоті противника страшні рани, які довго не гоїлися.
Биховський умільці того часу робили також аркебузи, мушкети, пістолети та інші традиційні види зброї - бойові ціпи, піки, сокири, коси «просто насаджені», якими озброювалися міські та сільські ополченці. Більш того, в 1697 р. місцеві майстри «Юрко» і «Миколай» на запрошення відливали велику гармату в м. Могильові.
Зброя Биховський майстрів користувалося попитом і за межами Білорусі. Так, в 1675 р. московський боярин А.С. Матвєєв придбав у білоруського купця Ісаєва «40 копій Биховський позолочених, ціна за спис по 40 алтин, 10 обушком Биховський позолочених, ціна за обушок по 1,5 рубля, наручи Биховський позолочених з місюркамі 6 пар, пара по 5 рублів, 6 буздиганов Биховський ж позолочених, ціна за буздиган по 5 рублів, та 4 гвинтівки Биховський ж, позолочені, ціна за гвинтівку по 5 рублів ».
Один з небагатьох інвентарів Старого Бихова за 1692 р., свідчить, що можливості «людвісарні» використовувалися з максимальною ефективністю. Так, на бастіонах Биховського замку і на міському валу стояли гармати 34 різних модифікацій, у тому числі п'ять гармат Биховський виливки. У Цейхгаузі були значні запаси пороху, олова, свинцю, селітри і заліза, що дозволяло самостійно виробляти боєприпаси, навіть перебуваючи в повному оточенні. З ручної вогнепальної зброї інвентар зафіксував 1200 мушкетів, 8 органів з мушкетних стовбурів, 38 гаківниць, 1 старосвітський аркебуз, 50 пар гусарських кірас, інструмент і форми для відливання ядер і гранат.
Місто-фортеця Бихов мав військовою організацією міщан і волощан, які об'єднувалися в десятки і сотні. Вони були озброєні першокласним холодним і вогнепальною зброєю, мали свої прапори-хоругви, бубни і труби, регулярно згідно давнім звичаєм ставали на «перепис» перед місцевим «губернатором». Крім цього щорічно на святого Михайла проводилися військові збори повітовому Биховський шляхти.
Все населення міста займалося фортифікаційно-будівельними роботами: під наглядом губернатора починаючи з весни і до заморозків безкоштовно ремонтували й насипали вали, чистили і поглиблювали рови. Селяни Биховський волості, в свою чергу, закінчивши сіяти ярові, також зобов'язувалися «водлуг давнього звичаю» «валовий роботу» виконувати. Цю ж роботу восени, «зійшовши з поля», вони продовжували до заморозків.
Таким чином в Бихові були створені всі умови для успішного ведення оборонних боїв, що і підтвердила війна 1654-1667 р. Адже протистояти численному противнику такими малими силами і на таку мізерну території протягом 2,5 років можна було тільки в ідеальній фортеці, якій і являвся Бихов.
Після входження східної Білорусі до складу Російської Імперії, Бихов деякий час був об'єктом пильної уваги з боку російських військових. Адже новий кордон між Росією та Річчю Посполитою пройшла по території нинішні Биховський району по р.. Друть. Цікавий той факт, що с. Болоновка перебувала тоді в «Білорусії», а с. Чечевічі вже була першим населеним пунктом «Литви». Дані обставини послужили приводом для вивчення оборонних можливостей р. Бихова з метою подальших їх удосконалення. Саме тому військові інженери ретельно вивчали облаштування міста і складали численні його плани, які зараз зберігаються у м. Москві. На підставі проведених досліджень складалися проекти поліпшеної оборонної системи міста. Відповідно до одного з цих планів історичну частину міста пропонувалося привести до віялової системі сходяться до замку вулиць і організації при ньому прямокутної площі - «плацдарми». Крім того, на даному проекті чітко видно, що бастіони і вали доповнювалися другою лінією оборони, а равеліни відділялися від валу і розташовувалися посередині рову у вигляді островів. Однак подальші розділи Речі Посполитої зробили реалізацію цих планів недоцільною, оскільки кордон Російської Імперії відсунулася далеко на захід до Білостоку. Тому Бихов втратив своє значення міста-фортеці, а його зміцнення поступово прийшли в занепад і були зруйновані.

Вид на залишки Биховського замку з моста, що проходить через р. Дніпро.

Изображение

Вид на замок з боку міста, зліва видна збережена вісьмигранна башта.

Изображение

Сучасний вигляд інтер"єру замкових приміщень.

Изображение

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 10 янв 2012, 21:17 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Цікавий Биховський замок ще і тим, що тут були ув’язнені учасники «Корніловського мятежа» і зародились основи Білого руху.
Охорону Биховський в'язниці ніс Текінскій кінний полк Імператорської армії. В замку утримувалися керівники Корніловського виступу в серпні 1917р. У листопаді 1917 р., після перевороту у Петербурзі, відданий генералу від інфантері Корнілову полк вийшов з ним з Бихова з наміром пробитися на Дон і створити Добровольчу армію для антибільшовицького опору (24 офіцери, близько 400 вершників і офіцери Георгіївського батальйону).
.
Цитата:
У вересні 1917 року в місті були поміщені під варту генерали російської армії Корнілов, Денікін, Марков, Лукомський, Ерделі, Романівський - 24 людини. Їх розмістили в двоповерховому будинку, який колись будувався для замкової прислуги. Тут зародилися основи і принципи Білого руху. (Пам'ятаєте, що на гербі Бихова зображені гармати!). Текинский полк і батальйон Георгіївських кавалерів, за свідченням істориків, врятували генералів від розстрілу більшовиками. Бихов покинули 19 листопада 1917


Изображение

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 25 янв 2012, 12:28 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Знайшлися фотографії періоду ВВВ по данній темі.

Броньований полк №35 німецьких військ рухається в сторону замка.

Изображение

Изображение

Міст через р. Дніпро.

Изображение

Міст взірваний відступаючими Радянськими військами.

ИзображениеИзображение

Німці біля пам"ятника Сталіну.

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 25 сен 2012, 22:03 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Картина з видом Биховського замку в часи його розквіту.

Изображение

Сучасний вигляд замку.

Изображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 30 ноя 2012, 20:51 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Як я вже згадувала, Бихов - єдине у Бєларусі місто-фортеця зразка XVII століття , що зберіглося.
У вересні 2010 року газета газета "Радянська Білорусія- повідомила, що ідея консервації Биховського замку схвалена Міністерством культури. У разі затвердження програми, роботи в замку мали би початися вже тогож року.
Як відбувалося руйнування замку - у роки Північної війни на початку XVIII століття власники Бихова виступили на стороні шведського короля Карла XII, внаслідок чого російські війська Петра I двічі осаджували місто. Врешті-решт Биховська фортеця впала, і в місті упродовж семи з гаком років господарював російський гарнізон. При відступі російських військ були підірвані брами і бастіони замку. Після повстання 1830-1831 рр. замок був конфіскований у Сапег і перейшов в російську казну. Після цих подій замок довгі роки знаходився в запустінні, але вже в 70-і роки XIX ст. його відремонтували і розмістили тут казарми. У ХХ ст. під час тих або інших робіт з удосконалення міста замок поступово руйнувався: були розібрані в'їзні брами, при будівництві насипу для моста був повністю знищений кутовий південний бастіон, а західний бастіон був зритий під час прокладення сучасної вулиці Леніна.
Биховський замок знаходиться у верхній течії Дніпра, тому маршрут від фортеці в Смоленську (ровесниці Биховської) міг би стати дуже популярним для туристів. Будучи цікавим пам'ятником військової історії, Биховський замок потребує реставрації і реконструкції зниклих частин замку : церкви, костьолу, брами. Проте досі ніяких змін не відбувається. Між тим беріг, на якому стоїть замок, все більше і більше просідає, погрожуючи обваленням вцілілих у військовому лихолітті частин замку.

Фотографія замку з 1905р.

Изображение

Сучасний вигляд замку.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 15 авг 2013, 6:52 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
План Старого Бихова зі системою укріплень. Замок знаходиться в середині укріплень.

ИзображениеИзображение

Биховська фортеця збудована за усіма канонами фортифікаційного мистецтва, навіть Смоленськ з його потужною фортифікацією не міг протистояти удосконаленій тогочсасній артилерії. Наявна система бастіонних укріплень в формі зірки, була здатна протистояти артилерійським обстрілам ворожої армії. Ця бастіонна система висунутих укріплень довкола міста, дозволяла вести ефективний вогонь уздовж стін, не залишаючи місця, де можна сховатися.

Р.S. Моє 1000-не повідомлення на Форумі, присвячую пам'яті дідуся Івана, який спочиває біля згаданої фортеці на "Білій Горі"(БЄЛАЙ ГАРЕ) над Дніпром!

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 25 авг 2013, 9:23 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
В цьому році 1-го вересня День білоруської письменності прийме м. Ст. Бихов.

Цитата:
Традиционно День белорусской письменности проводится в городах, являющихся историческими центрами культуры, науки, литературы и книгопечатания. Впервые его празднование состоялось в одном из древнейших белорусских городов - Полоцке. Позже столицами праздника были Новогрудок, Туров, Несвиж, Орша, Пинск, Мстиславль, Мир, Каменец, Поставы, Заславль, Хойники, Ганцевичи, Глубокое.
В настоящее время Быховский замок представляет собой часть укреплений бывшей крепости. В комплекс также входят синагога и территория бывшего костела. Ко Дню письменности предполагается восстановить башни замка, осуществить консервацию его фрагментов, благоустроить прилегающую территорию. На эти работы выделяется Br900 млн. из республиканского бюджета, Br5 млрд. - из областного и Br1 млрд. - из местного.


БИХОВСЬКА СИНАГОГА.

ИзображениеИзображение

Цитата:
Быховская синагога — образец белорусского оборонного зодчества. Во времена Великого Княжества Литовского существовали всего три таких здания: в Быхове, Вильне и Пинске. До нашего времени сохранилось только быховское. Синагога была построена в 1640-1650 годах. В середине XVII — начале XVIII веках, вместе с замком и костелом, она входила в систему обороны Быхова

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 25 авг 2013, 11:06 
Не в сети
Капитан
Капитан

Зарегистрирован: 24 ноя 2008, 18:48
Сообщения: 1362
Откуда: Москва
Уважаемая Олена!
Кстати, в Вашем сообщении от 25 января 2012 г., есть фото этой синагоги.
Фото - с памятником Сталину, на заднем плане - здание сгоревшей синагоги.


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 13 сен 2013, 20:14 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Як я вже писала 1 вересня у Бихові мав відбутися "День белорусской письменности", захід пройшов успішно!
На території замку почалися реставраційні роботи, попередньо були проведені розкопки. Під час розкопок, якими керував член Ради Республіки Національних зборів доктор історичних наук, професор Ігор Марзалюк, знайдені близько 2 тисяч артефактів. Серед них - монети 17-18 віків, у тому числі срібна шведська. Цілий "набір" курильних трубок, скляні штофи, в яких тільки ніжки виявилися відбитими.

ИзображениеИзображение

До Дня письменності на території замку відреставрували дві башти. Замок був укріплений шести- і восьмигранними баштами, при цьому товщина стін останніх складала не менше 1 м.Перший ярус кожної восьмигранної вежі мав сім бійниць заввишки 70 см, перекритих напівкруглою аркою шириною 73 см На другому ярусі розміщувалися вісім бійниць. Усі башти збереглися до нашого часу частково. У замок можна було потрапити через звідний міст в'їзної брами, яка розташовувалася між восьмигранними баштами.

ИзображениеИзображение


P.S.
korostenec писал(а):
Уважаемая Олена!
Кстати, в Вашем сообщении от 25 января 2012 г., есть фото этой синагоги.
Фото - с памятником Сталину, на заднем плане - здание сгоревшей синагоги.


Шановний п. "korostenec", дякую за увагу до теми, так це дійсно будинок синагоги, шкода що багато фотографій в темі пропало, а я їх вже убрала навіть з корзини. Там були фото і зі зруйнованим пам'ятником, і з військовою технікою, і з корніловцями, можливо пізніше дещо поновлю.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 10 окт 2013, 19:54 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Панорама Старого Бихова другої половини 17ст. з оборонними бастіонами.(Клікнути)

ИзображениеИзображение

З північної, західної та південної сторін місто було обнесено земляним валом у формі півкола діаметром близько 800 м. Висота валу становила 7-8 м, а ширина в основі - приблизно 30 м. З боку Дніпра вал був відсутній, так як в цьому не було потреби: Бихов стояв на високому (18-20 м) обривистому березі цієї річки, яка прикривала підступи до міста зі сходу. Крім того, паралельно Дніпру вздовж міських укріплень проходило русло річечки Сапежинки (з 30-х р. XIX ст. - Мокрянка) «з системою запрудів на ній». До речі, сліди цього русла ще видно в заплаві Дніпра.
На міському валу розміщувалися 11 бастіонів, які представляли собою п'ятикутні насипи, призначені для флангової оборони ровів і куртин (ділянок вала, розташованих між бастіонами). Бастіони служили місцем для розміщення артилерії захисників міста і дозволяли створити достатньо велику щільність вогню на тій ділянці оборони, який зазнав нападу. При цьому ядра противника, потрапляли в вал, просто застрягали в землі, не заподіючи ніякої шкоди оборонцям. Кут нахилу зовнішньої сторони биховськіх валів і бастіонів становив 115 градусів, що створювало суттєві труднощі для ворога, який бажає піднятися на нього із зовнішнього боку. Адже під таким кутом в ході бою потрібно було подолати близько 15 м! Приблизно такий кут нахилу зберігся в наш час на земляному валу, розташованому між замком і будівлею ДОСААФ.
Але на цьому «проблеми» супротивників биховчан не закінчувалися. У літературних джерелах вказується, що в 1707 р. найбільш зручні для атаки місця міського валу були обкладені великими колодами, які вкручивалось багато спеціально зроблених ножів. Більш ніж ймовірно, що дане поліпшення бастіонної системи існувало вже у ХVІІ ст.
Крім цього, враховуючи європейський досвід ведення бойових дій, а також положення ренесансної теорії оборонного зодчества, куртина, розташована між бастіонами, зміцнювалася додатковою стіною (равеліном), за якою також розташовувалися війська і артилерія. Це архітектурне нововведення дозволило створити кілька ліній оборони і зробити Бихов ще більш неприступним.
Перед міським валом розміщувався полукільцевий рів глибиною 7-8 м і шириною 50 м, обриси якого з геометричною точністю повторювали контури бастіонів. Його залишки і зараз можна спостерігати в центрі Бихова. Міський рів навряд чи заповнювався водою, так як для цього в даній місцевості довелося б будувати потужні дамби між болотистою заплавою Дніпра і початком міських укріплень. У той же час у літературі допускається можливість часткового обводнення рову на ділянці між двома в'їзними воротами - Могилевської і Рогачівськой (пізніше - Новобиховской) брамами, мости до яких і могли виступати в якості гребель. Однак і це малоймовірно, так як останні ланки зазначених мостів перед воротами в брами піднімалися. Так що, швидше за все, у рові були лише невеликі «випадкові» водойми.
Була в Бихові і третя брама - Подольна (Дольная), через яку здійснювався вихід до Дніпра, а при необхідності ця брама, прикрита з двох сторін замком і католицьким монастирем, дозволяла надавати зовнішню допомогу блокованим в замку військам. Биховські брами були кам'яними, розміщувалися в товщі валу і, як сам вал в цих місцях, нині повністю втрачені. Вони були монументальними спорудами, важливими елементами архітектурної композиції Бихова. Відомим аналогом таких будівель, загальним за часом і типом, є Замкова міська брама Несвіжа, яка мала поруч з конструкцією проїзду високу багатоярусну оборонну вежу з шатровим завершенням. У плані Бихова 1781 р. Рогачівська і Могилевська брами зображені у вигляді кам'яних тунелів з прямокутними прибудовами збоку на валу, які, можливо, і були оборонними вежами. Про такий конструкції брам свідчать історичні джерела. Так, у 1714 р., коли російським солдатам прийшов наказ залишити захоплений місто, то «Масква ў брам быхаўскіх мураваных вярхі поўнасцю паразбірала, а пад вывады, якія былі наймацнейшымі, выкапаўшы рови, бочкі з порахам паставіўшы, паўзрывалі...». У 1780 р. при описі Бихова згадуються вже відновлені над двома воротами «...дві міцні кам'яні вежі». Ці брами стояли на своїх місцях ще в середині ХІХ ст.
В даний час оборонні вали на всій їх протяжності фактично повністю зруйновані. Збереглися лише залишки двох північно-західних (за кафе «Спадчина») і двох південно-західних бастіонів (навпроти будівлі районного суду). Непогано зберігся крайній північний бастіон (в межах вулиць Радянська, Куйбишевський спуск і Володарського).
Внутрішньоміське планування м. Бихова у XVII ст. відповідала основним правилами фортифікації. Через все місто від замку до центрального західного бастіону йшла величезна площа шириною близько 80 метрів, яка призначалася для зосередження військ.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 26 янв 2014, 17:54 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
олена писал(а):
Цікавий Биховський замок ще і тим, що тут були ув’язнені учасники «Корніловського мятежа» і зародились основи Білого руху.


На моєму пості від 10.01.12 року щезли фотографії учасників корніловського мятежу, які були ув'язнені в Биховській фортеці. Є можливість деякі з них поновити.

ИзображениеИзображение

Група заарештованих генералів і офіцерів на чолі з Корніловим в період Биховський ув'язнення. За номерами: 1. Л. Г. Корнілов. 2. А. І. Денікін. 3. Г. М. Ванновский. 4. І. Г. Ерделі. 5. Е. Ф. Ельснер. 6. А. С. Лукомський. 7. В. Н. Кисляков. 8. І. П. Романовський. 9. С. Л. Марков. 10. М. І. Орлов. 11. Л. Н. Новосильцев. 12. В. М. Пронін. 13. І. Г. Соотс. 14. С. Н. Ряснянський. 15. В. Є. Роженко. 16. А. П. Брагін. 17. І. А. Родіонов. 18. Г. Л. Чуніхін. 19. В. В. Клецанда. 20. прапорщик С. Ф. Нікітін. Осінь 1917

ИзображениеИзображение

За цією ссилкою можна почитати докладніше про в'янів Биховської фортеці http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%BD%D1%8F

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 07 май 2014, 6:48 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
План фортеці Бихов, складений 1778-80рр. Можна збільшити.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 06 сен 2014, 5:27 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Мекет замку фортеці Старий Бихов.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 21 янв 2015, 18:56 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Сучасний вигляд Бихівського замку взимку. Для кращого перегляду бажано "клікнути".

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 29 июн 2015, 18:56 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Можна щиро позаздрити білоруським колегам.

phpBB [media]


Деякі додаткові описи про Бихівський замок.

Цитата:
Старинное поселение под названием Быхов, расположенное в Могилёвской области Беларуси, возникло на рубеже IX–X вв. на правом берегу Днепра недалеко от слияния с ним речушки Мокранки. В отношении названия существуют различные версии. Одна из них утверждает, что это гибрид двух слов – «был» и «хов» (место, где ховались, т.е. прятались от врагов). Согласно другой гипотезе, местечко могло быть основано неким вождем по имени Бых (короткая версия древнеславянского имени Збыслав). Кроме того, рассматриваются варианты, связанные с множественностью значений слова «бык», ведь это не только всем известное животное, но и поперечный порог на реке, а также основная стена доменной печи (здешние жители в древние времена как раз занимались выплавкой железной руды).
«Двор Быхов» впервые встречается в грамоте друцкого князя Дмитрия Семёновича, датированной 31 мая 1393 г. Затем упоминаемое в «Списке русских городов далёких и близких» поселение находилось в собственности князей Свидригайло и Гаштольдов. С середины XVI в. Быхов перешел под патронаж великого князя литовского и короля польского Жигимонта (Сигизмунда) I и стал центром староства.
Уже тогда в городе существовал деревянный замок с необходимыми укреплениями: земляным валом, стенами в виде ограды, башнями и въездными воротами. Значительные преобразования привели к тому, что замковую территорию стали именовать Старым Быховом, а близлежащие окрестности соответственно – Новым Быховом.
После того, как сын Жигимонта I Август подарил имение гетману Великого Княжества Литовского Яну Ходкевичу, последний начал именоваться не иначе как «графом на Быхове». В 1590 г. казаки донского гетмана Матюши Федоровича захватили «место Быховское, наехавши гвалтовне...». Частые набеги неприятелей посодействовали тому, что в период с 1590 по 1619 гг. Ходкевичи организовали масштабные работы по укреплению города: был построен новый каменный замок площадью 75х70 метров, выкопан глубокий ров в форме полукруга, укреплены стены, что в итоге сделало Быхов одной из сильнейших цитаделей ВКЛ.
В это же время в городе была основана знаменитая быховская людвисарня (пушечная литейная мастерская), которая работала до XVII века (позднее в ней стали переплавлять старые пушки на новые). При мастерской существовала и специальная школа оружейного мастерства. Изделия, созданные быховскими умельцами, пользовались большим спросом во всей Европе.
При магнатах Сапегах, к которым Быхов отошёл в 1621 г., замок значительно перестроили. Сооружение стало занимать участок в виде неправильного прямоугольника размером 77х100 метров. В состав замковых укреплений входили: дворец, жилые и хозяйственные каменные здания, три восьмигранные двухъярусные кирпичные башни и въездная башня с черепичным куполом, увенчанным металлическим флюгером с магнатским гербом.
Двухстворчатые высокие ворота въездной башни были дополнительно укреплены решёткой и системой железных запоров. К въездной башне через ров вёл подъёмный мост. На оси въезда в замок находился дворец, на нижнем этаже которого размещались разные службы, на верхнем – господские покои и столовая зала, под дворцом – сводчатые подвалы. Помимо этого, в замке постоянно находился значительный военный гарнизон, а также большое количество огнестрельного оружия и амуниции.
В кровопролитной войне середины XVII в. между Речью Посполитой и Российским царством, в которой белорусские земли потеряли свыше половины своих жителей, Быхов все время был камнем преткновения для обеих воюющих сторон. Сначала его целых 18 месяцев, с августа 1654 г., безуспешно осаждали украинские казаки под командованием Ивана Золотаренко и войска боярина Алексея Трубецкого. За необыкновенную стойкость горожан при обороне города король Ян II Казимир своей грамотой освободил Быхов на 20 лет от всех налогов и повинностей.
Однако уже вскоре в городе обосновались другие незваные гости – казаки под предводительством Ивана Нечая, зятя Богдана Хмельницкого. Нечай был человеком своевольным и крайне непорядочным – провозгласив себя «полковником Чаусским и Новобыховским», он устроил на подконтрольных землях полный произвол, начал насильно записывать в казаки шляхту, мещан и крестьян, а всех, кто отказывался, приказывал грабить, пытать и уничтожать.
Ввиду этого местные жители стали передавать царю Алексею Михайловичу многочисленные жалобы на такое недостойное поведение его союзника. Более того, в 1658 г. Нечай изменил русскому царю, перешел на сторону польского короля и продолжил «чинить царского величества ратным людям и Войску Запорожскому всякие нетерпимые злости, не сдавая Старого Быхова».
В результате город с мая по декабрь 1659 г. снова оказался в осаде и был взят в ходе ночного штурма войсками князя Лобанова-Ростовского, которому удалось склонить к капитуляции коменданта замка, немца Шульца. В ходе осады сильно пострадали не только город, но и замок, в котором взорвался склад боеприпасов.
Тем не менее, уже в 1660 г. царские войска сами оказались осажденными и в декабре 1661 г. сдались войску польского гетмана Стефана Чарнецкого. В годы Северной войны на Быхов обрушились новые беды. Его владелец Казимир Сапега перешел на сторону Станислава Лещинского и Карла XII, после чего союзное войско короля Августа II и Петра I дважды подвергало город осаде.
В многомесячной осаде 1701 г. успех был достигнут благодаря громадной пушке, привезенной из Могилева. На один заряд в нее шло сразу три пуда пороха. Командовавший осадой генерал Бонч-Синицкий имел хорошего бомбардира, который многопудовыми начиненными «бомбами сильно здания городские ломал и разрушал». В результате город сдался, правда, на почетных условиях: мещанам сохранили все их привилегии.
Спустя некоторое время Синицкий перешел на сторону противника, сделав Быхов своим главным опорным пунктом. После того, как его солдаты ограбили русскую армейскую казну, Петр I выдвинул против хорошо укрепленного Быхова войска своих генералов. После вынужденной капитуляции вся быховская артиллерия была судами отправлена в Киев, а в городе на протяжении семи с лишним лет хозяйничал русский гарнизон.
Позднее Сапеги восстановили разрушенные в ходе боев укрепления, а артиллерийский парк заново пополнился новыми орудиями. По сведениям за 1751 г., здесь все еще насчитывалось 20 пушек, сохранялось мещанское и шляхетское ополчение. В замке в 1757 г. имелся гарнизон из 50 солдатов, одного капрала, двух ефрейторов и двух барабанщиков. Все они были местными жителями, набранными из Старого и Нового Быхова и служившими на условии пользования земельными наделами.
А после восстания 1830–1831 гг. замок был конфискован у Сапег и перешел в российскую казну, придя вместе с тем в запустение. В конце XIX века здесь размещались казармы, а в веке ХХ замок пришел в состояние полной заброшенности. В настоящее время ведется активный сбор средств на реконструкцию этого легендарного бастиона.

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 15 июл 2015, 18:52 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Макет Биховського замку в різних ракурсах! :o

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Фрагменти з макету замку.
ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Р.S. Моє 2000-не повідомлення на Форумі, присвячую пам'яті дідуся Івана, який спочиває біля згаданої фортеці на "Білій Горі"(БЄЛАЙ ГАРЕ) над Дніпром!

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 24 сен 2015, 12:25 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Підготовка Биховського замку до дня Білоруської письменності.

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Цитата:
Полностью завершить восстановление и реставрацию Быховского замка планируется в 2018 году. Замок занимал участок на берегу Днепра в виде неправильного прямоугольника размером 77×100 м. С трех сторон подступы к замку защищал ров глубиной до 27 м и валы с бастионами. С восточной стороны к периметру замка примыкал дворец. Западная сторона была укреплена восьмигранными двухъярусными башнями, которые имели по 7-8 бойниц. В Быховском замке постоянно находился значительный воинский гарнизон, который подчинялся местному администратору (губернатору).


ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 24 фев 2016, 11:51 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
Роботи по реставрації Биховського замку.

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
 Заголовок сообщения: Re: Фортеця Старий Бихов (Беларусь, Могільовська обл.)
СообщениеДобавлено: 11 май 2016, 20:04 
Не в сети
Подполковник
Подполковник
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 10 сен 2010, 9:30
Сообщения: 2401
План осади Бихова російським військом у 1707 році.

ИзображениеИзображение

_________________
Наполеон Бонапарт: "Любов до Вітчизни – перша чеснота цивілізованої людини!"


Вернуться к началу
 Профиль Отправить email  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 23 ]  На страницу 1, 2  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Русская поддержка phpBB
free counters